Riga 9. júla 2019 (HSP/Foto:Facebook)

Kandidát na funkciu ministra kultúry Lotyšska od frakcie „Národná jednota“ Nauris Puntulis vyhlásil, že treba zaviesť nové dane na všetky publikácie a médiá, ktoré nevychádzajú a nevysielajú v lotyštine, predovšetkým na ruskojazyčné médiá a publikácie. Podčiarkol, že to začne presadzovať hneď po nástupe do funkcie ministra kultúry. „Ruské“ médiá otvorene označil za nepriateľské a chce ich zrušiť…

Nauris Puntulis

„Nemyslím si, že daňoví poplatníci by mali financovať zabezpečenie okrajových častí Lotyšska ruskojazyčnými médiami nepriateľskými voči nášmu štátu. Túto situáciu by bolo možné regulovať meniacou sa sadzbou DPH. Prvá sadzba DPH bude pre médiá, ktoré vychádzajú v lotyštine, druhá – vyššia sadzba bude pre médiá vychádzajúce v reči tretích strán, tretia sadzba môže byť pre médiá, napríklad, erotického charakteru,“ uviedol kandidát na funkciu ministra kultúry.

V rozhovore pre denník Neatkariga prízvukoval: „Nikdy som nepodporoval myšlienku, že máme investovať tak veľa do prístupnosti obsahu v ruštine. Nesúhlasím ani s myšlienkou, že máme podporovať mediálny priestor v ruštine, pretože budeme mať obavy, že divák alebo poslucháč sa bude vzdelávať v cudzom mediálnom priestore, čo nie je v záujme nášho štátu. Ak človek má záujem o politické procesy v štáte, nech to robí používajúc štátny jazyk,“ zdôraznil Nauris Puntulis, ktorý onedlho vstúpi do funkcie ministra kultúry Lotyšska.

Opoziční politici a médiá sa ostro vyhradili voči výrokom a plánom budúceho ministra, označili ich za nacionalistické a neonacistické, pretože minister kultúry chce úplne zlikvidovať médiá, ktoré vychádzajú alebo vysielajú v jazykoch národnostných menšín a vlastne vôbec vymazať používanie iných rečí, okrem lotyštiny. Zástupcovia ruskej národnostnej menšiny pripomenuli, že v Lotyšsku im vzali už všetko, zostalo už iba Čechovo divadlo, ale aj toto divadlo, podľa všetkého, po nástupe do funkcie nového ministra kultúry bude mať obrovské problémy.

Zástupcovia národnostných menšín podčiarkli, že kultúra národnostných menšín a média štát podporuje vo všetkých krajinách Európskej únie – prečo by to mali zrušiť práve v Lotyšsku? Pripomenuli tiež, že aj zástupcovia národnostných menšín prispievajú do štátnej pokladnice – prečo by teda neboli podporovaní štátom, ako všetci ostatní obyvatelia tejto krajiny, prečo by mali byť diskriminovaní?

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj