Londýn 8. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR/Greater Manchester Police via AP)

Muža pochádzajúceho z Pakistanu usvedčili dnes v Británii z pokusu prepašovať výbušninu na palubu lietadla, do ktorého chcel 30. januára nastúpiť na letisku v Manchestri. Nadeemovi Muhammadovi (43), ktorý má taliansky cestovný pas, našli pri kontrole v príručnej batožine tzv. rúrkovú bombu.
Na nedatovanej snímke Nadeem Muhammad

Zariadenie vyrobené z fixky, batérií a lepiacej pásky sa nachádzalo pod zipsovým uzáverom tašky, Muhammad však tvrdil, že ho tam musel umiestniť niekto iný. Prokuratúra zase trvala na tom, že cestujúci chcel bombu odpáliť počas letu spoločnosti Ryanair do Talianska.
Vyšetrovatelia počas súdneho konania prezradili, že bezpečnostné zložky nájdenú bombu spočiatku nepovažovali za použiteľnú. Muhammadovi tak umožnili o niekoľko dní neskôr vycestovať do Talianska a zadržali ho až po návrate do Británie.
Súdna porota uznala obžalovaného za vinného z držby výbušnín s úmyslom ohroziť životy a majetok. Vynesenie rozsudku sa očakáva 23. augusta.
Sue Hemmingová z britskej Korunnej prokuratúry uviedla, že napriek rozsiahlemu vyšetrovaniu nie je známe, aký mal byť motív Muhammadovho konania. “Avšak je zrejmé, že ak by bol úspešný, následky mohli byť ničivé,” dodala.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.