Vilnius 16. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Andre Penner)
 
V Litve vlani pod hranicou chudoby žilo približne 650 tisíc ľudí, čiže 22,9% obyvateľstva krajiny. Je to o jedno percento viac ako v roku 2016. Hranica chudoby je v Litre stanovená na 309 eur mesačne na jedného človeka a na 644 eur pre štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi do 14 rokov. Tieto údaje uviedol Department štatistiky Litvy. 

Ilustračné foto

Príjmy nižšie ako úroveň chudoby vlani v Litve malo 17,3% obyvateľov miest (v piatich najväčších mestách krajiny to bolo 11,7% a v ostatných mestách 26,1%), v obciach také nízke príjmy malo vyše tretiny obyvateľstva – 34,4%. Vlani v porovnaní s rokom 2016 úroveň chudoby sa v mestách zvýšila o 1,7 percenta a v obciach o 0,4 percenta.
Vlani v Litve bolo riziko úrovne chudoby najvyššie medzi všetkými pobaltskými štátmi. V Estónsku sa riziko úrovne chudoby vlani znížilo 0,7 percenta a dosiahlo 21%, v Lotyšsku sa naopak zvýšilo o 0,3 percenta a dosiahlo 22,1%.
Poradca prezidenta litovskej banky SEB, známy ekonóm Gitanas Nauseda pre médiá uviedol, že vlani bol nárast počtu ľudí, ktorí v Litve žijú pod hranicou chudoby, zapríčinený infláciou a zvýšením životnej úrovne. Vysvetlil, že aj keď nominálne príjmy ľudí nepatrne rastú, zvyšuje sa aj samotná hranica chudoby, pretože s nárastom životných nákladov stále viac ľudí nedosahuje štandardy, prevyšujúce hranicu chudoby.
Eugen Rusnák
 
Príspevok V Litve pod hranicou chudoby žije takmer štvrtina obyvateľstva a situácia sa aj naďalej zhoršuje zobrazený najskôr Hlavné správy.