Bogota 29. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Luis Benavides)

V lietadle, ktoré havarovalo s brazílskym futbalovým tímom v Kolumbii, bolo aj množstvo športových novinárov. Kolumbijské letecké orgány dnes uviedli, že medzi 81 ľuďmi na palube bolo 21 žurnalistov a prežil iba jediný z nich, upozornila tlačová agentúra AP.

Na snímke záchranári vynášajú pred čakajúci vrtuľník obete pádu lietadla Avro146 spoločnosti LAMIA, ktoré sa zrútilo neďaleko kolumbijského mesta La UnionNa snímke záchranári vynášajú pred čakajúci vrtuľník obete pádu lietadla Avro146 spoločnosti LAMIA, ktoré sa zrútilo neďaleko kolumbijského mesta La Union

Novinári boli z niekoľkých médií, vrátane veľkého brazílskeho konglomerátu Globo, televízie Fox a radu juhoamerických rozhlasových staníc.

Riaditeľ kolumbijského úradu civilnej leteckej správy Alfredo Bocanegra povedal, že potvrdených obetí havárie je 75, informovala tlačová agentúra Reuters. Pád stroja prežilo šesť ľudí – traja futbalisti, dvaja členovia posádky (letuška a letový technik) a jeden novinár. Podľa niektorých médií jeden z nich následne v nemocnici podľahol zraneniam. Agentúra Reuters však uvádza, že dvaja zo šiestich preživších sú vo vážnom stave.

Na palube lietadla bolo 72 pasažierov a deväť členov posádky. K havárii došlo v pondelok krátko pred polnocou miestneho času v provincii Antioquia, v hornatej oblasti neďaleko Medellínu. Do oblasti vyslali tímy záchranárov, ktoré pátrali po preživších.

Miesto pádu lietadla bolo dostupné len po zemi, keďže hustá hmla nad oblasťou bránila nasadeniu záchranárskych vrtuľníkov. Neskôr pre zlé počasie prerušili záchrannú operáciu, napísalo na Twitteri letisko v Medellíne. Pri náraze nevypukol požiar, čo zvýšilo šance na nájdenie preživších.

Príčina pádu stroja British Aerospace 146 určeného na krátke vzdialenosti, ktoré prevádzkovala bolívijská spoločnosť LaMia, zatiaľ nie je známa, ale predstavitelia letiska v Medellíne uviedli, že piloti mali pred nehodou problém s elektronickým systémom svojho stroja. Agentúra AP dodala, že Kolumbiu v uplynulých hodinách sužovali silné búrky. Úrad, ktorý riadi civilnú dopravu v kolumbijskom vzdušnom priestore, pripustil možnosť, že lietadlu došlo palivo. Stroj prvýkrát vzlietol v marci 1999.

Brazílsky klub Chapecoense z mestečka Chapecó založili v roku 1973 a v súčasnosti hrá v najvyššej domácej súťaži. Ešte v pondelok večer zverejnil tím na Facebooku video zachytávajúce členov mužstva, ako sa pripravujú na odlet z Medzinárodného letiska Sao Paulo-Guarulhos v brazílskom Sao Paule. Lietadlo s futbalistami sa nakrátko zastavilo v Bolívii.

V Brazílii vyhlásili dnes trojdňový štátny smútok. Juhoamerická futbalová konfederácia (CONMEBOL) v reakcii odložila finále pohára Copa Sudamericana.