V Libérii komisia oficiálne vyhlásila Weaha za novozvoleného prezidenta

Monrovia 29. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Libérijská štátna volebná komisia vyhlásila v piatok, po druhom kole volieb z 26. decembra, Georgea Weaha oficiálne za novozvoleného prezidenta a Jewela Howarda-Taylora za viceprezidenta.
Na snímke George Weah

Obaja politici sú z opozičnej strany Koalícia za demokratickú zmenu.
Podľa komisie Weah dostal 61,5 percenta hlasov voličov, konkrétne 732.185, pričom porazil súpera – viceprezidenta vládnej Strany jednoty Josepha Boakaia. Ten získal 38,5 percenta, teda 457.579 hlasov.
Len čo predseda komisie Jerome Korkoya prečítal končené výsledky volieb, v sídle Weahovej strany prepukli oslavy, napísala tlačová agentúra AP.
Bývalý svetoznámy futbalista Weah v prvých verejných vyjadreniach po piatkovom priznaní porážky jeho súperom uviedol vo francúzštine na Twitteri, že je “poctený, že sa môže pridať k novej generácii prezidentov”.
Weah napísal tvít ako reakciu na gratuláciu francúzskeho prezidenta Emmanula Macrona. Dodal: “Musíme toho spolu veľa urobiť, aby sme urýchlili budovanie Afriky zajtrajška.”
Francúzsky prezident Macron už zatelefonoval novozvolenému prezidentovi západoafrickej Libérie, zablahoželal mu a pozval ho na návštevu. Weah pozvanie prijal.
Macron tvrdí, že bývalá futbalová hviezda a držiteľ ocenenia Futbalista roka FIFA má stále “výnimočné miesto v srdciach Francúzov”.
Weah ako profesionálny futbalista hrával okrem iných klubov aj za AS Monaco a Paríž Saint-Germain.
Do úradu nastúpi Weah v januári.
Weahovi zagratuloval v piatok aj nigérijský prezident Muhammadu Buhari. V oznámení ocenil libérijský ľud za “pokojný priebeh historického druhého kola prezidentských volieb”. Buhari označil utorkové voľby za “ďalší bod v prospech demokracie v Afrike”.
Buhari dodal, že Nigéria je pripravená spolupracovať s Libériou v záležitostiach spoločného záujmu. Weahovo víťazstvo nazval “potvrdením vôle libérijského ľudu, ktorý si želá žiť v jednote, mieri a prosperite”.
Nigérijský líder takisto ocenil odchádzajúcu prezidentku Ellen Johnsonovú Sirleafovú za prácu na premene Libérie počas jej 12-ročného pôsobenia v úrade.
Libéria, krajina založená oslobodenými americkými otrokmi, teraz zažíva prvé demokratické odovzdanie moci za posledných vyše 70 rokov, keďže laureátka Nobelovej ceny za mier Sirleafová odstúpi.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)