Levoča 18. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou v Levoči môžu dobrovoľníci i naďalej mimoriadne darovať krv. Valentínska kvapka krvi tam potrvá do 16. marca. TASR informovala Alžbeta Sivá, hovorkyňa spoločnosti Agel SK, a. s., ktorá nemocnicu riadi.
Ilustračné foto

Nemocnica je podľa jej slov každoročne súčasťou celonárodných kampaní. V roku 2016 prišlo v rámci Valentínskej kvapky krvi vystrieť ruku pre záchranu života 68 žiakov, 195 viacnásobných darcov, 37 prvodarcov a deväť párov.
“V minulom roku sme zaznamenali 31 študentov, 124 viacnásobných darcov a 11 prvodarcov, z toho päť párov. Mobilná odberová jednotka hematologicko-transfúznej stanice navštívila aj okolité obce, mestá, školy, v rámci ktorých odobrala krv 123 záujemcom, z ktorých bolo 14 študentov a 25 iných prvodarcov,” uviedla Sivá s tým, že v tomto roku má nemocnica ambície uvedené čísla prekonať.
“V minulom období sa nám podarilo osloviť veľmi veľa darcov. Veríme, že i tento rok si dobrovoľníci osvoja myšlienku nezištnej pomoci,” uviedol primár oddelenia klinickej biochémie, hematológie a transfúziológie Rastislav Osif.
“Organizované darcovstvo krvi zabezpečujeme pravidelne každý utorok a štvrtok od 7.00 h do 11.00 h. Taktiež organizujme i výjazdové odbery,” doplnil Osif.
Podľa Sivej kritériám darcovstva vyhovuje približne 25 percent obyvateľstva, pracoviská transfúznych staníc však navštevuje oveľa menšie percento populácie. “Darovať krv môže iba zdravý človek, ktorý dovŕšil 18 rokov a nedosiahol 60 rokov. Jeho telesná hmotnosť musí presiahnuť 50 kilogramov. Darcovia by mali dbať na dostatočný spánok, ráno by mali vypiť aspoň liter tekutín, ako je čaj, minerálka alebo káva a zjesť ľahké raňajky,” dodala Sivá.
Levočské oddelenie hematológie a transfúziológie sa zapája okrem Valentínskej kvapky krvi aj do Študentskej kvapky krvi či Vianočnej kvapky krvi. Transfúzne oddelenie svojou produkciou transfúznych výrobkov zásobuje niekoľko zdravotníckych zariadení v spišskom regióne i mimo neho.