Londýn 8. marca 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Michel Euler)

Preukaz InterRail začal byť mladým Britom vydávaný od roku 1972. Jeho výhodou bola možnosť stráviť jeden mesiac v 21 krajinách len za 27,50 libier. Nové dobrodružstvo cestovania po Európe pre mládež sa v súčasnosti môže vrátiť, píše iNews
Ilustračné foto

Hoci v súčasnosti je preukaz InterRail menej populárny, pretože už stojí 415 libier, ale toto leto by sa kontinentálna železničná doprava mohla vrátiť v podobe bezplatných vstupeniek na neobmedzené cestovanie po celej Európe.
Európska únia sa minulý týždeň rozhodla, že udelí až 30 000 voľných vstupeniek na InterRail pre 18-ročných na neobmedzené cestovanie po európskej železničnej sieti. Nemecký europoslanec Manfred Weber, ktorý stojí za týmto programom, v Európskom parlamente vyhlásil, že chce, aby mladí ľudia “objavovli krásu a rozmanitosť Európy v priebehu troch týždňov”.
Voľné cestovanie do 30 európskych krajín Pass InterRail umožňuje držiteľom cestovať takmer po celej Európe, vrátane Slovenska či ďalších krajín V4, no z členských krajín EÚ nie do Lotyšska, Litvy, Estónska, na Cyprus či na Maltu. Ako nečlenské krajiny EÚ sú však do InterRail zahrnuté Švajčiarsko, Srbsko, Macedónsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina a Turecko.
Týka sa to občanov EÚ alebo občanov s legálnym pobytom v rámci EÚ, ktorí sa narodili v roku 2000. Vyzerá to tak, že rok 2018 bude jediným rokom, v ktorom by 18-ročná britská mládež mohla využiť nárok na voľný preukaz, pretože Spojené kráľovstvo by malo 29. marca 2019 opustiť EÚ.
Ako však iNews podotýkajú, ponúknutím takejto výhody EÚ tiež dúfa, že cestovaním po Európe a zblížením sa európskej mládeže by mohla zvrátiť očakávaný brexit. Dokumenty EÚ dodávajú: “Ich cesta by mala byť spojená s miestom s osobitnou hodnotou z hľadiska európskeho kultúrneho dedičstva, európskych miest, miest historických záujmov, osobitných spoločenských alebo kultúrnych hodnôt a tradícií.”