V Lánoch hovorili prezident Zeman a premiér Babiš o rozpočte na rok 2019

Lány 21. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Podoba budúcoročného českého rozpočtu bola ústrednou témou rokovaní, ktorých dejiskom bol v sobotu zámok v Lánoch, letné sídlo českej hlavy štátu. Prezident ČR Miloš Zeman so svojim poradným tímom diskutoval o rozpočtových aspektoch v prítomnosti premiéra Andreja Babiša a ministerky financií Aleny Schillerovej.

Na snímke český prezident Miloš Zeman s premiérom Andrejom Babišom

Tak prezident, ako aj predseda vlády sa pri tejto príležitosti zhodli na tom, že návrh na zvýšenie platov zamestnancov vo verejnej správe o desať percent, ktorý pochádza z dielne odborov, nie je adekvátny.
Šéfka rezortu financií označila diskusiu za veľmi vecnú a konštruktívnu a zdôraznila, že sa prezident zaujímal o východiska pri zostavovaní návrhu rozpočtu.
Podľa Schillerovej slov by sa už začiatkom augusta mal začať seriál rokovaní jej ministerstva s predstaviteľmi ďalších rezortov, pričom najviac peňazí by malo smerovať do dôchodkovej a sociálnej oblasti, školstva, ale aj do investičnej sféry.
Príjmová strana rozpočtu by sa mala podľa Babiša zvýšiť o 106 miliárd Kč, výdajová o 79 miliárd Kč.
Rezort financií však až do roku 2021 ráta každoročne s rozpočtovým deficitom vo výške 50 miliárd Kč. Nielen opozícia, ale aj prezident to len nedávno vo vystúpení na pôde Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR skritizoval s tým, že v období hospodárskeho rastu by sa malo usilovať o vyrovnaný, ak nie prebytkový rozpočet.
V sobotu sa však v Lánoch o prezidentových výhradách nehovorilo, uviedol na tlačovej konferencii premiér.
 
Príspevok V Lánoch hovorili prezident Zeman a premiér Babiš o rozpočte na rok 2019 zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)