Kyjev 30. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:facebook)
 

Divízia SS Haličina, ktorá v rokoch vojny bojovala na strane nacistického Nemecka, sa líšila od Červenej armády, prehlásil riaditeľ ukrajinského Inštitútu národnej pamiatky Volodymyr Vjatrovyč.

Na snímke Monument slávy – pomník, venovaný pamiatke sovietskych vojakov

„Povolaní do divízie Haličina pred bojom absolvovali ročný výcvik, kdežto nováčikovia Červenej armády boli často hneď poslaní na bitúnok. Nebolo to ale kvôli láske Nemcov k Ukrajincom: len racionálne využili ľudské zdroje, ktorých bolo menej než u Rusov,” napísal Vjatrovyč na Facebooku.
Pri komentári pochodu na počesť výročia založenia Haličiny vo Ľvove vyjadril názor, že túto udalosť by nemali na Ukrajine oslavovať. „V nemeckej i sovietskej armáde brali Ukrajincov za 2. svetovej vojny rovnako  — za potravu pre delá.”
Volodymyr Vjatrovyč je známy ako aktívny bojovník s „komunistickou minulosťou” Ukrajiny a ako jeden z iniciátorov tak zvaného zákona o dekomunizácii, ktorý zakazuje propagandu sovietskej symboliky. Po schválení tohoto dokumentu došlo na Ukrajine k premenovaniu miest a ulíc nazvaných na počesť sovietskych štátnych činiteľov a boli zlikvidované početné pomníky.
 

Príspevok V Kyjeve prehlásili, že divízia SS Haličina bola lepšia než Červená armáda zobrazený najskôr Hlavné správy.