Bagdad 29. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Amel Emric)

V septembrovom referende o nezávislosti severoirackého Kurdistanu budú môcť hlasovať aj obyvatelia spornej provincie Kirkúk. Rozhodla o tom dnes provinčná rada Kirkúku, v ktorom žije veľké množstvo Kurdov, ale aj početné komunity Arabov, Turkménov a kresťanov, informovala agentúra AP.
Ilustračné foto

Provincia Kirkúk nie je súčasťou autonómneho kurdského regiónu na severe Iraku. Kurdi si však Kirkúk dlhodobo nárokujú.
Túto na ropu bohatú provinciu de facto ovládajú kurdské jednotky už od roku 2014, keď rozsiahle oblasti Iraku obsadili extrémisti z organizácie Islamský štát (IS).
Irackí Kurdi chcú uskutočniť referendum o vyhlásení nezávislosti svojho regiónu 25. septembra, a to napriek žiadosti Spojených štátov o jeho odloženie. Ústredná iracká vláda v Bagdade považuje pripravovaný plebiscit za protiústavný.
Za účasť v referende hlasovalo dnes 22 z 24 prítomných členov provinčnej rady Kirkúku, ktorá má celkovo 41 členov. Zasadnutie totiž bojkotovali arabskí a turkménski poslanci.
Proti uskutočneniu referenda vystupujú aj Turecko a Irán, ktoré sa obávajú nárastu separatistických tendencií vo vlastných kurdských menšinách. Od plebiscitu sa dištancovala aj misia OSN v Iraku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.