Praha 29. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Český olympijský výbor tento týždeň zaskočil mnohých Čechov tým, že predstavil novú verziu štátnej hymny od skladateľa Miloša Boka. Autori predstavili tri verzie potenciálnej novej hymny, ktorá má byť “vlasteneckejšia a sebavedomejšia”

Ilustračné foto

“Naším cieľom nie je meniť zákon alebo niekomu niečo nariaďovať. Chceme otvoriť diskusiu, prísť s novým pohľadom na vec. Pri športe sa predsa hymna hrá jednoznačne najčastejšie,” povedal médiám predseda ČOV Jiří Kejval. Myslí si, že do diskusie o aplikovaní novej hymny by mali vstúpiť aj odborníci na hudbu, historici, športovci, ale nie politici, aspoň nie v prvej fáze. “Je to záležitosť desiatich miliónov, nie som presvedčený, že tých 200 v Snemovni sú tí vyvolení, ktorí by o tom mali rozhodovať,” uviedol.
Dôvodom zmeny má byť to, že súčasná hymna je príliš krátka. Podľa Kajvala sú českí športovci vo chvíli, keď stoja na stupňoch víťazov, ochudobnení o čas svojej slávy, o ktorý sú hymny iných krajín dlhšie. Hoci sa v prípad,e napríklad  štvorminútových skladieb, používa skrátená verzia dlhá 75 sekúnd, česká hymna sa nemusí skracovať a ani nenapĺňa tento limit. Jedna z Bokových verzií, orchestrálna úprava, trvá práve 75 sekúnd.
Olympijský výbor tiež ako dôvod návrhu novej hymny uviedol úvahy o tom, či by nemala byť sebavedomejšia. “Veď odpoveď na otázku, Kde domov môj, prichádza až v poslednom verši druhej slohy,” uviedol Kejval. Kým na isté archaizmy v prvej slohe sú ľudia zvyknutí, text druhej slohy “V kraji znáš-li Bohu milém, duše útlé v těle čilém” môže pre mnohých pôsobiť trochu zastaralo, zaznelo na tlačovej konferencii.
Návrh hymny bol najskôr predstavený na tlačovej konferencii v Českom rozhlase v stredu. Dve zo zverejnených variantov sú totiž “pompéznejšie a majestátnejšie, než sú ľudia dnes zvyknutí,” uvádzajú Lidové noviny.
Na spomínanej tlačovej konferencii zazneli tri verzie hymny. Prvá so spievaným súčasným textom hymny zaujala pompéznosťou, podľa Boka je v živšom tempe. Druhá verzia bola dvojslohová. “To, čo ju ozvláštňuje, je bohatšia harmónia, je tam veľa kontrapunktických hlasov, vokálne hlasy sa stávajú súčasťou orchestrálneho zvuku, je to doprovod k masám ľudí na štadióne, ale aj v chráme, lebo sa môže hrať aj na konci omše,” povedal Bok. Tretí variant je orchestrálny a v stredu sa asi poslucháčom páčil najviac. “Predvídal som to, je striedmejšie,” uviedol Bok.
 
Kritika zo strany Babiša i umelcov
Vynovená hymna však čelí značnej kritike. Premiér v demisii Andrej Babiš v stredu povedal, že predĺženie hymny nepokladá za dobrý nápad. “Ja si myslím, že máme krásnu hymnu a nie je potrebné ju meniť,” uviedol.
Ani viacerí hudobní publicisti či muzikologovia si nemyslia, že návrhy sa hodia na oficiálnu štátnu hymnu. Uviedli, že “melódia hymny sa stráca pod bohatou kontrapunktickou prácou skladateľa. Autor hudby, Miloš Bok to ale odmieta. “Melódia je dodržaná od začiatku až do konca, verím vo svoju umeleckú prácu, myslím, že je z toho zrejmé, že je to hymna,” povedal.
Zmena hymny sa tiež nepáči hudobníkovi Jankovi Ledeckému, ktorý otvorene uviedol: “a je to tu. Nerobia si p*del. Myslia to smrteľne vážne. To nové aranžovanie pôsobí, ako keby to hral orchester a zbor, ktorí o sebe vzájomne nemajú ani tušenie a do toho si občas hystericky prisadne nejaký sólista. Verím, že pôvodný zámer ČOV bol myslený dobre. Ale ten výsledok sa fakt nepodaril,” napísal na svojom Facebooku Ledecký.
“Zbytočne vyhajpované, niekto chce ukázať, čo všetko vie. Remeselná práca je dobrá, ale míňa sa to zameraniu hymny,” uvádza denník Blesk slová Michala Dvořáka zo skupiny Lucie.
Štyri verzie hymny nahral vlani v decembri Symfonický orchester hlavného mesta Prahy FOK, text spievajú Štěpánka Pučálková a Svatopluk Sem. Aktivisti za zmenu hymny predstavili tri:
 

 

 

 
Príspevok “V kraji znáš-li Bohu milém, duše útlé v těle čilém” Zastaralé!? Český olympijský výbor navrhuje zmenu štátnej hymny zobrazený najskôr Hlavné správy.