Kovačica, 28. januára 2017 (HSP/Foto: Anička Chalupová)

V Kovačici sa uskutočnilo druhé stretnutie mladých v rámci projektu Karpatské paralely, ktoré za podpory Nadácie pre otvorenú spoločnosť realizuje Ústav pre kultúru vojvodinských Rusinov

V Kovačici sa uskutočnilo stretnutie mladých v rámci projektu Karpatské paralelyV Kovačici sa uskutočnilo stretnutie mladých v rámci projektu Karpatské paralely

V rámci dvojdňového stretnutia (21. a 22. januára), ktoré sa uskutočnilo v podnikateľsko-rekreačnom stredisku Relax, dvadsiatka mladých – slovenskej, rusínskej, srbskej a rumunskej národnostnej komunity prostredníctvom prednášok a dielní, „hľadali spoločné prvky, podobnosti, spoločné korene, ktoré poznačili dejiny územia dnešnej Vojvodiny,  poznamenala medziiným Marija Perkovićová, spolupracovníčka Ústavu pre kultúru vojvodinských Rusinov, ktorá dodala, že: „Jeden zo spoločných prvkov je aj barok, aj to nie len ako umelecký smer, ale aj ako kultúra života, ktorá vplýva aj na súčasnosť“.

Po uvítacích slovách Tatiany Brtkovej, úradujúcej riaditeľky Gymnázia Mihajla Pupina, sa začali prednášky a edukačné dielne na témy: Cestovanie karpatskou kotlinou a Barok – jednotnosť rozličností, ktorých sa zúčastnili žiaci kovačického gymnázia, Gymnázia Petra Kuzmjaka z Ruského Kerestura, Gymnázia a ekonomickej školy Svetozara Miletića zo Srbobranu a Gymnázia Borislava Petrovića Bracu z Vršca. Prednášateľmi boli Miroslav Jurica a Marija a Jelena Perkovićove. Po pracovnej časti účastníci projektu spolu so svojimi prednášateľmi navštívili Galériu insitného umenia v Kovačici, Galériu rumunskej insity v Uzdine a uzdínskeho insitného maliara Adama Mezina.

Záverečné stretnutie účastníkov projektu Karpatské paralely sa uskutoční v apríli aktuálneho roku v Ruskom Keresture.

Anička Chalupová

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.