V Kosove sa začala kampaň pred júnovými predčasnými voľbami

Priština 31. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)

V Kosove sa dnes začala kampaň pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 11. júna.
Informovala o tom agentúra AP.  O priazeň 1,8 milióna voličov sa počas 10-dňovej kampane bude uchádzať približne 19 politických strán, päť koalícií a dve občianske iniciatívy.
Kosovčan kráča okolo banneru s portrétom bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja

Kosovský zákonodarný zbor má 120 poslaneckých kresiel, z toho 20 je vyhradených pre etnických Srbov a iné menšiny.
Voľby v tejto bývalej srbskej provincii sa konajú o rok skôr, pretože parlament v Prištine v máji vyjadril nedôveru vláde premiéra Isu Mustafu. Následne prezident Hashim Thaci v súlade s ústavou zákonodarný zbor rozpustil a vypísal nové parlamentné voľby.
Stabilitu súčasnej kosovskej vlády podkopali spory okolo schvaľovania dohody o demarkácii hraníc so susednou Čiernou Horou, s ktorou nesúhlasila opozícia ani časť koaličných poslancov. Opozičné strany nesúhlasia ani s vytvorením spoločenstva srbských obcí v Kosove, ktoré predpokladá dohoda podpísaná v Bruseli pred takmer štyrmi rokmi.
Prvou úlohou novozvoleného parlamentu bude práve ratifikácia dohody o hraniciach s Čiernou Horou, čo je posledná podmienka zrušenia vízovej povinnosti pre občanov Kosova pri cestách do Európskej únie.
Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008. Jeho nezávislosť zatiaľ uznalo 114 krajín. Novozvolený srbský prezident Aleksandar Vučič vo svojom dnešnom prezidentskom sľube pripomenul, že bude chrániť územnú celistvosť Srbskej republiky, ktorej súčasťou je podľa Belehradu stále i Kosovo.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)