Košice 26. júna 2018 (HSP/TSKE/Foto:TSKE)
 
Komisia pre pastoráciu Rómov Košickej eparchie, Gréckokatolícka cirkev farnosť Nižná Rybnica a Základná umelecká škola Sobrance zorganizovali v spolupráci so Slovenským technickým múzeom k Košiciach výstavu detských výtvarných diel Kočovná galéria. Vernisáž Kočovnej galérie v Košiciach, ktorá sa uskutočnila 22. júna svojou prítomnosťou poctili aj košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober a kancelár Košického eparchiálneho úradu otec Marko Rozkoš. Výstava trvá od 23. júna do 27. júla.

V Košiciach sa otvorili výstavu výtvarných diel Kočovná galéria

“Veríme , že aj Rómovia môžu v mnohom obohatiť spoločnosť, preto sme sa rozhodli očami rómskych detí a mládeže hľadať, nájsť a následne výtvarnou formou vyjadriť hodnoty rómskej histórie, kultúry a tradícií, a tak vznikla myšlienka projektu Kočovná galéria. Jej cieľom  je prezentovať rómske pozitívne vzory medzi Rómami a napomôcť tak k odbúraniu predsudkov medzi rómskou menšinou a majoritnou spoločnosťou,“ vysvetlil za organizátorov otec Peter Horváth, správca farnosti Nižná Rybnica a predseda Komisie pre pastoráciu Rómov Košickej eparchie.
“Táto výstava bude putovať po celom Slovensku a navštívi, pokiaľ to bude možné, čo najviac galérií, múzeí, škôl a iných kultúrnych i spoločenských priestorov.“ Dodal otec Peter
V roku 2018 si pripomíname 20. výročie beatifikácie rómskeho mučeníka a vyznávača Zefirína Chimeneza Mallu. Preto Komisia pre pastoráciu Rómov Košickej eparchie sa rozhodla prispieť k integrácii Rómov a Nerómov na Slovensku cez hlbšie poznávanie svojich kultúr a tradícií ako aj osobných vnútorných kvalít a následné vzájomné obohatenie sa. Projekt bol financovaný nadáciou Renovabis v ramci programu Romarenovabis.
TSKE informovalo Slovenké technické muzeum v Košiciach.
 
Príspevok V Košiciach sa otvorili výstavu výtvarných diel Kočovná galéria zobrazený najskôr Hlavné správy.