Košice 21. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Pomník zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v utorok večer slávnostne odhalili v parku na Južnej triede v Košiciach. Na odhalení sa zúčastnilo viac ako 100 ľudí. Autorom diela je košický výtvarník Peter Kalmus, známy aj tým, že v Košiciach spolu s ďalším kontroverzným umelcom Lorenzom ničili pamätníky

Na snímke odhalenie pamätníka Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej

Okresný súd Košice I v septembri odsúdil exhibicionistu a aktivistu Petra Kalmusa na podmienečný štvormesačný trest za prečin výtržníctva. Uznal ho pritom vinným za osekanie štyroch symbolov prekríženého kosáka a kladiva z pamätníka Padlých sovietskych vojakov v centre Košíc. Kalmus krátko po znehodnotení pamätníka tvrdil, že kosáky neodstránil, len išiel okolo.
Kalmus bol podľa Lorenza zároveň tým, kto zorganizoval ničenie Biľakovej busty, tým kto ho presvedčil, zohnal farbu, sochu znehodnotil a údajne aj tým, kto zničil dôkazový materiál v podobe fotografií a videí.
 
Symbolický hrob
Podľa Kalmusa nie je podstatné, kto je pomník vytvoril. “Podstatná je tragická vec, ktorá sa udiala pred pol rokom. Spomienka na nevinné obete brutálnej popravy je v nás stále prítomná. Myslím, že je to prvý, ale verím že nie posledný pomník na území Slovenska,” povedal s tým, že by bol najradšej, keby na Slovensku takéto pomníky nemuseli vznikať. Paradoxom je, že práve Ka
“Na pomníku sú len mená, portréty Jána a Martiny a QR kód, na základe ktorého sa dostanete k životopisným údajom obidvoch brutálne zavraždených, ale aj k údajom, kto bol v čase popravy premiérom, ministrom vnútra, policajným prezidentom a podobne,” vysvetlil Kalmus. Dodal, že ide symbolický hrob, ktorý sa ešte dokončí úpravou zelene a bude tu vysadený strom.
Podľa jeho slov ho miesto, kde je pamätník umiestnený, zaujalo. “Je tu ruch veľkomesta, ale zároveň je tu kúsok parčíka a hneď sakrálny kostol.” Zároveň pripomenul, že pomník vznikol zo súkromných zdrojov a ak ho bude niekto poškodzovať, bude sa stále opravovať. Peter Kalmus je totiž sám výtržníkom, ktorý bol okresným súdom Košice I odsúdený na podmienečný štvormesačný trest za prečin výtržníctva. Uznal ho pritom vinným za osekanie štyroch symbolov prekríženého kosáka a kladiva z pamätníka Padlých sovietskych vojakov v centre Košíc (viac TU).

Na snímke vpravo autor pamätníka Peter Kalmus a rodičia zavraždených

Na slávnostnom odhalení pomníka sa okrem iných zúčastnili aj rodičia zavraždeného Jána Kuciaka, matka Martiny Kušnírovej a ich advokáti. Po príhovoroch odznela aj báseň Tomáša Straku. Nasledovala zádušná omša za dvojicu zavraždených a obete okupácie Československa z roku 1968.
Zlatica Kušnírová vyjadrila poďakovanie a samotnú myšlienku vzniku pomníka označila za veľmi pekné gesto. “Verím, že miesto nikto nezneuctí,” uviedla pre médiá. “Politiku nemám rád, nikdy som ju ani nemal, a tieto hádky, že sa to veľmi spolitizovalo, to mi nevyhovuje,” povedal Jozef Kuciak.
“Myslím že ak má mať tragická smrť Jána a Martiny v niečom zmysel, tak v tom, aby sme sa prestali báť. Aby sme sa naučili pomenúvať veci pravými slovami, bojovať za dobro, bojovať za slušný život na Slovenku, za čo Ján a Martina celý život bojovali. Verím, že aj po pol roku, ktorý zvláštnym spôsobom pripadá na 50. výročie okupácie, si spomenieme, že tieto výročia sú o slobode Slovenska,” povedal počas príhovoru advokát Daniel Lipšic.

Na snímke uprostred Zlatica Kušnírová

K dvojnásobnej vražde novinára a jeho snúbenice došlo 21. februára v rodinnom dome vo Veľkej Mači. V prípade sa naďalej vykonávajú procesné úkony.
 
Príspevok V Košiciach odhalili pamätník Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej. Autorom je paradoxne umelec, ktorý sám ničí pomníky zobrazený najskôr Hlavné správy.