Bratislava 27. augusta 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Ivan Valencia)
 
Svoj hlas prišlo odovzdať 11,7 milióna Kolumbijčanov, pre platnosť referenda však bola potrebná účasť 12,1 milióna voličov.

Celoštátne referendum, ktorého cieľom je obmedziť korupciu v Bogote v Kolumbii

Na nedeľňajšom referende, ktorého cieľom bolo obmedziť korupciu na vysokých mocenských miestach v Kolumbii, sa zúčastnilo málo voličov a je tak neplatné. Svoj hlas prišlo odovzdať 11,7 milióna Kolumbijčanov, pre platnosť referenda však bola potrebná účasť 12,1 milióna voličov. Informovala o tom agentúra AP po prvom zrátaní 99 percent hlasov.
Väčšina zo zúčastnených voličov sa vyjadrila za navrhované protikorupčné opatrenia. Každá zo siedmych iniciatív získala vyše 99-percentnú podporu, píše spravodajský portál BBC.
Medzi navrhované opatrenia patrili napríklad zníženie platov členov kolumbijského Kongresu, zavedenie zákonov, ktoré by viac zefektívnili a objasnili míňanie verejných financií, zákaz alternatívnych trestov za korupciu ako napríklad domáce väzenie, zavedenie povinnosti pre poslancov zverejňovať ich daňové priznania či obmedzenie ich pôsobenia na tri funkčné obdobia.
Prezident Iván Duque v nedeľu večer vyzval poslancov, aby zatlačili na reformy aj napriek tomu, že referendum bolo neúspešné. “Konzultovali sme so spoločnosťou a spoločnosť odpovedala: Žiadna ďalšia korupcia,” uviedla kolumbijská hlava štátu. Členovia kolumbijského Kongresu, ktorí podporovali referendum, uviedli, že tento týždeň predstavia niekoľko nových zákonov založených na spomínaných siedmich opatreniach.
 
 
Príspevok V Kolumbii na referende o korupcii sa zúčastnilo málo voličov, je neplatné zobrazený najskôr Hlavné správy.