Kolín nad Rýnom 27. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fabian Bimmer)

Nemecká polícia zakázala dnes s poukázaním na vážne ohrozenie verejnej bezpečnosti demonštráciu ultrapravicovej Národnodemokratickej strany (NPD), plánovanú v Kolíne nad Rýnom počas nadchádzajúcej silvestrovskej noci, a to v čase od 22.00 do 04.00 h.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Práve v tomto meste došlo pri posledných oslavách príchodu nového roka k sexuálnemu obťažovaniu žien masového charakteru, zväčša prisťahovalcami zo severnej Afriky alebo osobami s migrantským pôvodom, ale aj k ich okrádaniu a iným deliktom.

NPD, ktorá chce rozhodnutie radnice napadnúť na súde, v prvej reakcii uviedla: “Nevedia  ochrániť ženy pred sexuálnym násilím, avšak zakážu demonštrácie”. Udalosti zo silvestrovskej noci na prelome rokov 2015 a 2016, ktoré vyvolali pobúrenie nielen v Nemecku, ale aj za jeho hranicami, viedli k podaniu stoviek trestných oznámení, avšak odsúdeniu iba niekoľkých páchateľov, pretože väčšinu z nich sa buď nepodarilo vypátrať, alebo im nepreukázali vinu.

Tentoraz sa chce polícia nielen v Kolíne nad Rýnom, ale aj iných mestách Nemecka pripraviť na rozlúčku s kalendárnym rokom lepšie a nedopustiť opakovanie podobných excesov. Iba v Kolíne nad Rýnom bude na bezpečnosť dohliadať 1500 príslušníkov policajného zboru.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.