Kolín nad Rýnom 29. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-ens Meyer)

Nemecká polícia nepovolila po zákaze demonštrácie ultrapravicovej Národnodemokratickej strany (NPD) v Kolíne nad Rýnom ani tamojší míting euroskeptickej a protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AfD) ohlásený takisto na Silvestra

Kolínsky policajný prezident Jürgen Mathies v zdôvodnení rozhodnutí dnes konštatoval, že by nechcel oboma zákazmi brániť slobode vyjadrovania politických názorov, ale výlučne odvrátiť preukázateľné a evidentné nebezpečenstvá pre účastníkov týchto akcií.

Ilustračné fotoIlustračné foto

NPD chcela usporiadať demonštráciu v Kolíne nad Rýnom počas silvestrovskej noci, a to v čase od 22.00 do 04.00 h. Práve v tomto meste došlo pri posledných oslavách príchodu nového roka k sexuálnemu obťažovaniu žien masového charakteru, zväčša prisťahovalcami zo severnej Afriky alebo osobami s migrantským pôvodom, ale aj k ich okrádaniu a iným deliktom.

Udalosti zo silvestrovskej noci na prelome rokov 2015 a 2016, ktoré vyvolali pobúrenie nielen v Nemecku, ale aj za jeho hranicami, viedli k podaniu stoviek trestných oznámení, avšak odsúdeniu iba niekoľkých páchateľov, pretože väčšinu z nich sa buď nepodarilo vypátrať, alebo im nepreukázali vinu.
Trestné stíhanie začali nemecké orgány celkove voči viac ako 330 predpokladaným páchateľom, ktorých väčšina pochádzala z Alžírska (95) a Maroka (82), ale aj Iraku (36). Za trestné činy sexuálneho charakteru boli odsúdení iba dvaja páchatelia, ktorí vyviazli s podmienečnými trestami. Za majetkovú kriminalitu odsúdili vyše 20 páchateľov.

Tentoraz sa chce polícia nielen v Kolíne nad Rýnom, ale aj iných mestách Nemecka pripraviť na rozlúčku s kalendárnym rokom lepšie a nedopustiť opakovanie podobných excesov. Iba v Kolíne nad Rýnom bude na bezpečnosť dohliadať 1500 príslušníkov policajného zboru.

Okolie miestneho Dómu, svetoznámej gotickej stavby, bude tentoraz ohradené a vstup do tejto stráženej zóny sa bude kontrolovať. Okrem iného v nej bude zakázané aj odpaľovanie zábavnej pyrotechniky. Pre chodcov bude uzavretý aj priľahlý most cez rieku Rýn.

Zábery z viacerých bezpečnostných kamier sprostredkujúcich dianie v centre mesta sa budú prenášať do priestorov policajného prezídia, kde vytvoria potrebnú skladačku o bezpečnostnej situácii v uliciach.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.