Pchjongjang 30. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Korea Broadcasting Systemn)
 
Severokórejskí vojaci otestovali v decembri telemetrické systémy na sledovanie letu balistických rakiet, nehľadiac na uistenie Pchjongjangu o zrušení raketových a jadrových skúšok, napísal o tom v nedeľu denník Yomiuri.

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un

Podľa zdrojov z japonských vojenských kruhov severokórejskí vojaci uskutočnili testovanie snímačov rádiových vĺn, ktoré sú inštalované na balistické rakety s cieľom vysielania dát o lete, najmä o rýchlosti a trajektórii. Podobné testy telemetrických systémov sa často konali pred vykonaním raketových skúšok v KĽDR, uvádza sa v článku.
KĽDR vyhlásila tento rok v apríli nový strategický kurz bez raketových a jadrových skúšok, aby sa sústredila výlučne na hospodársky rozvoj. V septembri bolo podľa záverov dvojdňových rokovaní prezidentov Južnej a Severnej Kórey urobené spoločné vyhlásenie, v ktorom Kim Čong-un sľúbil, že zavrie raketový polygón v Tohčhanni a demontuje všetky jadrové objekty v Jongbjone.
Juhokórejský minister obrany Song Yon Mu a severokórejský minister ľudových ozbrojených síl No Gwan Chhol podpísali rovnako za prítomnosti Kim Čong-una a Mun Če-ina všeobecnú dohodu vo vojenskej sfére. Hovorca prezidenta Južnej Kórey oznámil na brífingu v Soule, že obaja prezidenti fakticky oznámili ukončenie vojny na Kórejskom polostrove.
 
Príspevok V KĽDR v decembri otestovali telemetrické snímače pre balistické rakety zobrazený najskôr Hlavné správy.