Kežmarok 9. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)

Financie pomohli napríklad pri vybavení stredných škôl

Pred takmer rokom (10.2.2016) schválila vláda počas výjazdového rokovania v Kežmarku Akčný plán rozvoja okresu Kežmarok, ktorý sa stal zároveň vzorom na vypracovanie ostatných akčných plánov v najmenej rozvinutých okresoch Slovenska. Ako uviedol primátor Kežmarku Ján Ferenčák, financie pomohli napríklad pri vybavení stredných škôl.

Na snímke primátor Kežmarku Ján FerenčákNa snímke primátor Kežmarku Ján Ferenčák

Okres Kežmarok bol vlani prvým okresom, v ktorom bol schválený akčný plán. Následne vláda schvaľovala ďalšie podobné plány v 11 najmenej rozvinutých okresoch, ide o okresy Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Rožňava, Sobrance a Trebišov. “Na základe akčného plánu a Zákona o najmenej rozvinutých okresoch čerpalo mesto Kežmarok už zvýšenú dotáciu vo výške desať percent. Pre mladé rodiny alebo pre tých, čo bývajú v nových bytoch, ide o zníženie nájmu o desať percent,” skonštatoval Ferenčák.

Dve odborné školy v meste v rámci svojej profilácie získali dotáciu cez vyšší územný celok po 200.000 eur. “Stredná odborná škola na Pradiarenskej ulici v Kežmarku si za dotáciu kúpila nový traktor. Druhá stredná škola vybavila odborné učebne novými strojmi,” priblížil primátor.

Mesto Kežmarok v roku 2016 dostalo prvých 70.000 eur v rámci schválených zdrojov na spustenie projektového centra na Hlavnom námestí. “Centrum sme začali rekonštruovať v januári, do mesiaca by mali byť ukončené práce. Mali by tu byť ľudia, ktorí sa budú zaoberať implementáciou akčného plánu nielen pre mesto Kežmarok, ale aj pre celý okres. V rámci mesta sme vytvorili oddelenie, ktoré sa týmto problémom zaoberá. Vedením je poverený riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Kežmarku Milan Gacík,” povedal Ferenčák.

Vláda počas výjazdového rokovania vlády pridelila Kežmarku aj jeden milión eur na rekonštrukciu zimného štadióna. S jeho prestavbou by sa podľa slov Ferenčáka malo začať na jar a slúžiť bude ako multifunkčná hala. “Projektová dokumentácia je hotová, v nasledujúcich dňoch by sa mala začať súťaž na dodávateľa prác. Zrekonštruovaný by mal byť do konca roka za približne dva milióny eur,” uviedol primátor. V meste Spišská Belá by mala v priebehu tohto roka pribudnúť nová hokejbalová hala, na tento zámer pridelila vláda samospráve 300.000 eur. Prešovský samosprávny kraj, ako zriaďovateľ Múzea v Kežmarku, dostal 250.000 eur na obnovu hradu v Kežmarku.

Vláda pre Kežmarok poskytne do roku 2020 regionálny príspevok v celkovej výške 4.860.000 eur. Ako sa uvádza na internetovej stránke Úradu vlády SR, z toho 2.000.000 eur dostal okres v minulom roku, v rokoch 2017 a 2018 pôjde o sumu po 730.000 eur a v rokoch 2019 a 2020 príde do okresu po 700.000 eur. Hlavným cieľom akčného plánu v Kežmarskom okrese je zníženie nezamestnanosti a regionálneho rozdielu oproti celoštátnemu priemeru. Je predpoklad, že jeho realizáciou sa vytvorí 2000 pracovných miest, pričom má pozitívne ovplyvniť skupiny nových zamestnancov, ale aj zlepšiť postavenie znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie.