Moskva 26. novembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: Sputnik / Sergey Malgavko)
 
Prevádzka v Kerčskom prielive, ktorá bola v nedeľu z bezpečnostných dôvodov zastavená, je obnovená. Sputniku to oznámil generálny riaditeľ podniku Krymské morské prístavy Alexej Volkov

Ilustračné foto

Rusko informuje, že tri lode ukrajinského námorníctva v nedeľu narušili ruskú morskú hranicu a následne nereagovali na upozornenia sprevádzajúcich ruských lodí. Pohraničná stráž a ruská Čiernomorská flotila boli tak nútené zastaviť ich plavbu aj s použitím zbraní.
Všetky tri lode boli zadržané približne 20 km od ruského pobrežia a 50 km juhozápadne od obvyklého koridoru plavby po Kerčskom prielive pod Krymským mostom.
Ukrajina tvrdí, že nateraz nemá žiadne oficiálne informácie o osude členov posádky troch svojich plavidiel. Podľa vedenia Ukrajiny boli pri incidente zranení šiesti ukrajinskí námorníci. Rusi uvádzajú, že počas incidentu utrpeli ľahké zranenia traja ukrajinskí vojaci. Boli ošetrení, ich život nie je ohrozený.
Kerčský prieliv bol z bezpečnostných dôvodov dočasne uzavretý pre civilné lode.
 
Rusko kvôli situácii v Azovskom mori požiadalo o naliehavé zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN
Rusko požiadalo o naliehavú schôdzku členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by mala prebehnúť v New Yorku v pondelok ráno o 11:00 (17:00 SEČ), na programe bude situácia v Azovskom mori, novinárom to oznámil zástupca stáleho predstaviteľa RF pri OSN Dmitrij Poljanskij.
“V súvislosti s nebezpečným vývojom situácie v Azovskom mori a následnými udalosťami Rusko požiadalo o naliehavé otvorenie zasadnutia Bezpečnostnej rady, ktoré prebehne ráno 26. novembra a na programe rokovania bude podpora medzinárodného mieru a bezpečnosti,uviedol Poljanskij.
Zasadnutie je predbežne naplánované na 17:00 českého času.
 
Námestník ruského ministerstva zahraničných vecí Grigorij Karasin tvrdí, že nedeľná “provokácia Kyjeva” v Azovskom mori mala za cieľ “zatriasť Ukrajinou vyhlásením stanného práva” a zosilniť sankcie uvalené na Rusko

Na snímke Grigorij Karasin

“Cieľ provokácie (Kyjeva) je zjavný: zatriasť Ukrajinou vyhlásením stanného práva, mobilizovať protiruské nálady a sprísniť protiruské sankcie,” vyhlásil Karasin v pondelok podľa agentúry RIA Novosti.
Karasin dodal, že na pozadí týchto krokov sa “ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi bude ľahšie spúšťať jeho predvolebná kampaň”.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v pondelok vo vysielaní televízia Rossija 24 informovala, že Moskva si v súvislosti s incidentom predvolá ukrajinského chargé d’affaires v Rusku Ruslana Nimčynského.
Hovorkyňa vysvetlila, že dôvodom pre toto predvolanie sú “agresívne a provokatívne akcie ukrajinskej strany”.
“Nejde len o nedodržanie právnych noriem zo strany Ukrajiny, ale o plánované provokácie a agresívne akcie,” vysvetlila Zacharovová a dodala, že “táto provokácia a celý komplex provokatívnych akcií boli vopred pripravené”.
 
Príspevok V Kerčskom prielive bola obnovená prevádzka zobrazený najskôr Hlavné správy.