Nairobi 26. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sayyid Abdul Azim)

Obyvatelia Kene začali vo štvrtok ráno hlasovať v opakovaných prezidentských voľbách, ktoré boli vypísané po tom, ako najvyšší súd výsledky pôvodného hlasovania z 8. augusta anuloval pre porušenie pravidiel.
Kenskí voliči stoja v rade na hlasovanie počas opakovaných prezidentských volieb v Nairobi

Úradujúca hlava štátu Uhuru Kenyatta sa opäť uchádza o nové funkčné obdobie, zatiaľ čo jeho hlavný vyzývateľ z augustových volieb – opozičný vodca Raila Odinga – svoju kandidatúru stiahol a vyzval voličov na bojkot. Prípravy na opakované voľby poznačila neistota a pochybnosti o ich dôveryhodnosti; mnohé volebné miestnosti v hlavnom meste Nairobi navštívilo zatiaľ iba málo hlasujúcich, informovala agentúra DPA.
Na hlasovacích lístkoch sú opäť uvedené mená všetkých ôsmich kandidátov z augustových volieb, keď si Keňania vyberali okrem prezidenta aj nových zástupcov v parlamente a ďalších predstaviteľov. Vzhľadom na bojkot zo strany Odingu je tentoraz považované za vopred isté víťazstvo Kenyattu, ktorý bol vyhlásený aj za víťaza pôvodných volieb. Prezident úradujúci od roku 2013 by tak mal získať druhé päťročné funkčné obdobie.
Experti OSN podľa DPA krátko pred opakovanými voľbami varovali pred rastúcim nepriateľstvom na politickej scéne v Keni, k čomu prispelo zastrašovanie, vyhrážky, buričská rétorika a násilie. Agentúra AP uviedla, že niektoré volebné miestnosti v oblastiach, kde má podporu opozícia, neboli otvorené. V jednom zo slumov v Nairobi tiež došlo k potýčkam medzi políciou a prívržencami opozície.
Šéf kenskej volebnej komisie Wafula Chebukati minulý týždeň vyhlásil, že aj napriek “plnej technickej pripravenosti” je “ťažké garantovať slobodné, spravodlivé a dôveryhodné voľby”. Vysokopostavená členka volebnej komisie Roselyn Akombeová krátko predtým odstúpila s odôvodnením, že opakované voľby “nemôžu splniť základné očakávania”.
Opozičný líder Odinga, ktorý v augustových voľbách skončil ako druhý, pri oznamovaní stiahnutia svojej kandidatúry uviedol, že volebná komisia neurobila zmeny s cieľom vyhnúť sa “nezrovnalostiam a protiprávnostiam”. Kenyatta zase kritizoval samotné anulovanie volieb na podnet Odingu ako “justičný puč” a úder pre demokratické ideály.
Kenyatta, 55-ročný syn prvého prezidenta Kene po vyhlásení nezávislosti od britskej koloniálnej vlády, sľuboval v kampani veľké projekty v oblasti infraštruktúry, pričom mnohé by podporila Čína. Navyše poukazoval na silný ekonomický rast v krajine počas svojho pôsobenia vo funkcii.