Pochod proti korupcii časovo kolidoval s oslavami 53. výročia nezávislosti Kene. Séria korupčných škandálov vytvára tlak na prezidenta Uhurua Kenyattu, ktorý sa chce usilovať o znovuzvolenie. Keňa patrí k najskorumpovanejším krajinám sveta, v rebríčku organizácie Transparency International za rok 2015 jej patrilo 139-te z celkovo 168 miest.

Prezident Kenyatta však dnes vo svojom prejave pri príležitosti štátneho sviatku kritizoval Medzinárodný trestný súd (ICC) a uviedol, že jeho vláda zváži členstvo Kene v ňom. Zároveň vyjadril názor, že sa mu podarí získať ďalší mandát na výkon prezidentskej funkcie, a to aj napriek „rozvracačom, cudzím silám, ICC a plateným demonštrantom“

Kenyatta bol za prezidenta zvolený v roku 2013 – v čase, keď spolu so svojím kandidátom na viceprezidenta Williamom Rutom čelili obvineniam ICC zo spoluzodpovednosti za násilností, ktoré sa v Keni odohrali v rokoch 2007-08 v súvislosti s výsledkom volieb. ICC obvinenie voči Kenyattovi v roku 2014 stiahol a Rutovu kauzu uzavrel až tento rok.

Kenyatta dnes vyhlásil, že „kenské prípady pred ICC dospeli ku koncu, ale skúsenosť, ktorú sme z nich získali, svedčí o tom, že táto inštitúcia (ICC) sa stala nástrojom v rukách globálnych mocipánov, a nie nástrojom spravodlivosti, na čo bola určená“. Plány odstúpiť od Rímskeho štatútu ICC už oznámili Južná Afrika, Burundi a Gambia.

Medzinárodný trestný súd je prvým stálym trestným tribunálom príslušným na stíhanie genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a zločinov agresie. Bol vytvorený v roku 1998 tzv. Rímskym štatútom. Sídlo má v holandskom Haagu.