Nur-Sultan 1. júna 2019 (HSP/Kremlin.ru/Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin)

V hlavnom meste Kazachstanu, ktoré odnedávna má nový názov Nur-Sultan, sa uskutočnilo zasadnutie Najvyššej Euroázijskej hospodárskej rady. Ešte pred začiatkom zasadnutia hlavu ruského štátu Vladimíra Putina privítal prezident Kazašskej republiky Kasym-Jomart Tokayev. Schôdza sa uskutočnila pri príležitosti piateho výročia založenia Eurázijskej ekonomickej únie (EAEU)

Na snímke zľava arménsky premiér Nikol Pašinjan, bieloruský prezident Alexander Lukašenko, kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev, bývalý kazašský prezident Nursultan Abiševič Nazarbajev, ruský prezident Vladimir Putin, kirgizský prezident Sooronbaj Žeenbekov a predseda Euroázijskej hospodárskej únie Tigran Sarkisjan

Okrem hláv členských štátov EAEU (Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska a Ruska), na zasadnutie boli pozvaní: prezident Moldavskej republiky Igor Dodon, ako hlava štátu – pozorovateľa v Únii, prezident Tadžickej republiky Emomali Rahmon, ako čestný hosť, a prvý prezident Kazašskej republiky Nursultan Nazarbajev.

Členovia Najvyššej hospodárskej rady zhrnuli výsledky práce EAEU za päťročné obdobie a načrtli úlohy na rozšírenie súčinnosti v rôznych odvetviach ako sú obchod, ekonomika, priemysel, financie, sociálna politika; podpísali niekoľko spoločných dokumentov.

Eurázijská ekonomická únia – EAEU bola vytvorená pred 5 rokmi. EAEU je medzinárodná organizácia pre regionálnu hospodársku integráciu, ktorá vznikla v roku 2014 podpisom Dohody o Eurázijskej ekonomickej únii. EAEU bola založená s cieľom komplexnej modernizácie a rozvoja hospodárstva zúčastnených štátov, a taktiež zlepšenia blahobytu ich obyvateľov.

Na snímke sprava bývalý kazašský prezident Nursultan Abiševič Nazarbajev, ruský prezident Vladimir Putin a bieloruský prezident Alexander Lukašenko

V rámci EAEU je zabezpečený voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a pracovných síl, ako aj koordinovaná politika v rôznych odvetviach hospodárstva. Účastníkmi Eurázijskej ekonomickej únie sú v súčasnosti Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Rusko.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj