Dauha 18. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
Pri výstavbe moderných štadiónov pre futbalové majstrovstvá sveta v Katare 2022 zahynulo už 44 robotníkov. Informovali o tom tamojšie odbory, ktoré zároveň uviedli, že naďalej dochádza k porušovaniu práv zamestnancov. Rozsah nedbanlivosti je údajne veľký, o čom svedčí práve počet smrteľných úrazov na stavbách. Oficiálne údaje však neexistujú, keďže katarské úrady netúžia po takomto druhu publicity

Výstavba štadióna v Katare

“Keby sme si mali pred každým zápasom MS 2022 uctiť jednu z obetí výstavby štadiónov, museli by sme tak učiniť pred každým z prvých 44 stretnutí,” povedal podľa webu sportowefakty.wp.pl Hans-Christian Gabrielsen, predseda Nórskej konfederácie odborových zväzov. Na staveniskách v Katare pracujú v ťažkých podmienkach prevažne prisťahovalci z chudobnejších krajín. Za svoju prácu dostávajú nízke platy, ktoré nestačia ani na uspokojenie základných životných potrieb.
Na základe výpovedí 132 stavebných robotníkov na Chalífovom štadióne v Dauhe a ďalších 99 prisťahovalcov pracujúcich na projektoch priamo nesúvisiacich s prípravou šampionátu ľudskoprávna organizácia Amnesty International eviduje rôzne prejavy zneužívania a porušovania ich práv. Migranti prevažne z Bangladéša, Indie a Nepálu tvoriaci 80-90 percent 2,5-miliónovej populácie Kataru žijú v špinavých a preplnených príbytkoch, niektorí celé mesiace nevideli mzdu a viacerým skonfiškovali ich cestovné doklady, takže nemôžu opustiť krajinu. Navyše ich zamestnávatelia – sponzori im nevybavili alebo nepredĺžili pracovné povolenia, takže ich vystavili povinnosti platiť pokuty, v niektorých prípadoch im hrozí väzenie. Zamestnávatelia im platia menej, ako im agenti pred odchodom do zahraničia sľubovali. Vyskytli sa aj mzdy pod 200 USD mesačne, z ktorej robotníkom ešte strhávajú zhruba 50 USD za stravu.
 
Príspevok V Katare zomrelo pri budovaní štadiónov pre MS 2022 už 44 ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.