Dauha 29. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

Predstavitelia USA a islamistického hnutia Taliban sa v sobotu stretli v katarskej Dauhe, aby tam začali rokovania o mieri v Afganistane. Písala o tom agentúra AFP. “V Dauhe sa začalo siedme kolo rokovaní predstaviteľov USA s vyjednávacím tímom Islamského emirátu (Afganistan),” ohlásil prostredníctvom Twitteru hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid

Ilustračné foto

Výsledkom prípadnej dohody by podľa AFP mal byť odchod amerických vojsk z Afganistanu, výmenou za bezpečnostné záväzky Talibanu, ktoré budú garantovať, že sa krajina znova nestane bezpečným útočiskom rôznych radikálnych skupín.

Vyjednávači sa v tejto súvislosti zameriavajú na štyri hlavné oblasti, ktorými sú: Boj proti terorizmu, prítomnosť cudzích vojsk v Afganistane, dialóg jednotlivých mocenských skupín v krajine a trvalé prímerie.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok počas neohlásenej návštevy Kábulu vyhlásil, že mierovú dohodu, ktorá by ukončila 17 rokov trvajúcu vojnu v Afganistane, možno dosiahnu “ešte pred 1. septembrom”.

V septembri by sa v Afganistane mali konať prezidentské voľby.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj