V Katalánsku je výzva na vytvorenie separatistickej volebnej koalície

Barcelona 7. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Emilio Morenatti)

Občianska organizácia Katalánske národné zhromaždenie (ANC), ktorá viedla snahy Kataláncov o odtrhnutie od Španielska, chce, aby všetky katalánske separatistické politické strany kandidovali v decembrových regionálnych voľbách ako spoločná koalícia.
Ilustračné foto ANC vyzvala na vytvorenie spoločnej koalície, ktorá by mala ako kandidátov vo voľbách aj uväznených separatistických aktivistov a členov zosadeného katalánskeho kabinetu.
Strany majú čas do utorkovej polnoci oznámiť a zaregistrovať svoj záujem o vytvorenie koalícií.
Strany naklonené nezávislosti od Španielska mali v katalánskom parlamente tesnú väčšinu, kým ho centrálne španielske úrady nerozpustili, pretože schválil deklaráciu o nezávislosti regiónu. Sudcovia sa zaoberajú prípadnými obvineniami zo vzbury proti bývalým separatistickým katalánskym predstaviteľom, vrátane zosadeného premiéra Carlesa Puigdemonta a jeho bývalých ministrov. Puigdemont a niektorí exministri sa nachádzajú v Belgicku, kde bojujú proti svojmu vydaniu do Španielska.
Posledné prieskumy verejnej mienky predpovedajú v predčasných parlamentných voľbách v Katalánsku vypísaných na 21. decembra tesný súboj medzi stranami, ktoré sú za nezávislosť a proti nej.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.