San Francisco 13. júna 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Andrew Kravchenko, Pool))
 

Znalec vojenských tajomstiev, ktorý zmizol pred 35 rokmi, bol zadržaný v Kalifornii, informovalo americké vojenské letectvo US Air Force, píše The Independent

Ilustračné foto

Kapitán Willian Howard Hughes ml. bol špecialistom na radarové sledovanie a počas studenej vojny sa podieľal na klasifikovanom plánovaní a analýze systémov kontroly, riadenia a komunikácie NATO.
Zmizol bez stopy v roku 1983, hneď po návrate zo služobnej cesty v Holandsku a dvoch týždňoch dovolenky v Európe. Naposledy bol videný v lete 1983, ako vyberal z banky v Albuquerque v Novom Mexiku sumu 28,5-tisíc dolárov v 19 rôznych oddeleniach banky.
V momente zmiznutia mal prístup k prísne tajným materiálom v NATO. Bol pridelený do Operačného testovacieho a hodnotiaceho strediska vzdušných síl v leteckej základni Kirtland v Novom Mexiku. Americké letectvo ho ani napriek vyšetrovaniu nedokázalo nájsť. Následne ho v decembri 1983 obvinili z dezercie.
“Kapitán Hughes tvrdil, že v roku 1983 bol depresívny, že pôsobil vo vzdušných silách, takže odišiel, vytvoril si fiktívnu identitu O’Beirne a odvtedy žil v Kalifornii,” dodáva Úrad špeciálneho vyšetrovania (OSI).
“Piateho júna počas vyšetrovania machinácií s pasmi, ktoré robila Služba diplomatickej bezpečnosti amerického ministerstva zahraničných vecí, bol vypočúvaný človek, ktorý seba označoval za Barryho O’Briena. Potom, čo boli odhalené nepresnosti v jeho výpovedi, priznal sa, že jeho skutočné meno je Hughes, a že dezertoval z amerického letectva v roku 1983,” píše sa vo vyhlásení amerického vojenského letectva.

Muža previezli na leteckú základňu Travis Air Force Base v San Franciscu Bay Area, kde si počká na ďalší postup.
 

Príspevok V Kalifornii zadržali 35 rokov nezvestného znalca vojenských tajomstiev zobrazený najskôr Hlavné správy.