Káhira 29. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Ministri zahraničných vecí a obrany Ruska a Egypta rokovali dnes v Káhire o širokej škále otázok vrátane terorizmu, situácie v Líbyi či obnovenia pozastaveného leteckého spojenia medzi oboma krajinami, ku ktorému došlo po teroristickom útoku v roku 2015.

Na snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí spoločne so šéfmi rezortov obrany a zahraničia, Sedkim Sobhím a Sámihom Šukrím, privítali svojich ruských rezortných partnerov Sergeja Šojgu a Sergeja Lavrova.
“V rozhovoroch sa otvorene hovorilo o boji s týmto fenoménom,” povedal Šukrí. Moskva a Káhira podľa neho budú aj naďalej proti krajinám, kde sa ukrývajú teroristi a pre militantov sú “bezpečným nebom”. Militantné skupiny podľa neho zneužívajú Líbyu ako “základňu na ohrozovanie národnej bezpečnosti Egypta”.
Egypt už dlhší čas zápasí s islamistickými skupinami pôsobiacimi na Sinajskom polostrove. Útoky, ktorým je tam vystavená armáda a polícia, sa dramaticky vystupňovali po roku 2013, po zosadení islamistického prezidenta Muhammada Mursího, podporovaného radikálnym hnutím Moslimské bratstvo.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.