Nairobi 27. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Justin Lynch)

Šesť humanitárnych pracovníkov bolo prepadnutých a zavraždených v Južnom Sudáne, informovala v nedeľu OSN

Je to najhorší útok na humanitárnych pracovníkov od roku 2013, keď v tejto východoafrickej krajine vypukla občianska vojna.

Ilustračné foto

K útoku došlo v sobotu na ceste z hlavného mesta Džuba do mesta Pibor, odkiaľ nedávno prišli správy o pretrvávajúcich bojoch, povedal vysokopostavený predstaviteľ OSN pre humanitárne záležitosti v Južnom Sudáne Eugene Owusu. Národnosti zavraždených humanitárnych pracovníkov ani organizácie, pre ktoré pracovali, Owusu vo svojom vyhlásení nešpecifikoval.

“Je úplne neprijateľné, aby v čase, kedy potreba humanitárnej pomoci dosahuje nebývalé rozmery, boli tí, ktorí sa snažia pomôcť, napádaní a zabíjaní,” povedal Owusu.

Tento rok v Južnom Sudáne prišlo o život už prinajmenšom 12 humanitárnych pracovníkov a od vypuknutia občianskej vojny už celkovo 79.

Konflikt v Južnom Sudáne medzi silami vernými prezidentovi Salvovi Kiirovi a vzbúrencami, ktorým velí bývalý viceprezident Riek Machar, si od roku 2013 vyžiadal už desaťtisíce mŕtvych a približne 2,5 milióna ľudí donútil opustiť domovy. Vytvorenie spoločnej vlády vlani v apríli malo priniesť najmladšiemu štátu sveta mier, o niekoľko mesiacov však boje vypukli nanovo.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.