Johannesburg 7. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tsvangirayi Mukwazhi)

V mestách po celej Juhoafrickej republike (JAR) demonštrovali dnes rozhorčení a frustrovaní občania a žiadali odstúpenie prezidenta Jacoba Zumu.

Na snímke juhoafrický prezident Jacob Zuma

Tisícky demonštrantov sa zišli okrem iných miest pred sídlom vlády v oficiálnom hlavnom meste Pretórii. Dav s heslami ako “Zuma musí skončiť” protestoval aj pred parlamentom v Kapskom Meste. Dopravu v tomto meste blokovali nákladné autá oblepené bannermi so sloganmi vyzývajúcimi Zumu, aby odstúpil.

Paralelné protesty dnes podnikli aj podporovatelia prezidentovej politickej strany – Afrického národného kongresu (ANC). Polícia davy rozháňala slzotvorným plynom a gumenými nábojmi.

“Toto je dnes iba začiatok. Plánujeme usporiadať ďalšie demonštrácie,” povedal demonštrantom v Johannesburgu predseda opozičnej strany Demokratická aliancia (DA) Mmusi Maimane. V protestoch sa podľa neho bude pokračovať, pokým sa krajina nevráti tam, kam patrí.

Výzvy, aby Zuma odstúpil, zosilneli po tom, ako prezident minulý týždeň odvolal rešpektovaného ministra financií Pravina Gordhana. Tento krok následne negatívne ovplyvnil postavenie JAR na finančných trhoch. Hlasovanie o vyslovení nedôvery prezidentovi je naplánované na 18. apríla.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.