Kapské Mesto 19. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)
 
Reťazcu rýchleho občerstvenia Chiken Liken v Juhoafrickej republike nariadili, aby stiahol novo natočené reklamné video. Na danom spote je totiž africký priekopník, ktorý v 17. storočí dobýva Európu. Asociácia reklamy, podľa bbc.com, vyhlásila, že kolonializmus bol pre Afričanov traumatickou záležitosťou a nepatrí k témam na vtipkovanie

Záber z videa

Reťazec Chiken Liken sa však domnieva, že cieľom reklamnej kampane bolo posilnenie hrdosti Juhoafričanov.
Príbeh, ktorý sa v danom reklamnom spote odohráva, hovorí o príchode holandského moreplavca Jana van Riebeecka do JAR v roku 1652. Vypovedá aj o začiatku procesu kolonizácie tejto krajiny. Na videu je zobrazený mladý Afričan, Big Mjohnana, ktorý v roku 1650 opúšťa svoju dedinu, aby naplnil svoju túžbu po dobrodružstve, uvádza portál.
Po roku sa jeho loď konečne približuje k Holandsku, kde muž rečou svojej krajiny vyhlasuje: Zdravím, belosi. Toto miesto sa mi páči. Myslím si, že to tu pomenujem Evropa. Reklama končí záberom, kedy starší Afričan vo veste a motýliku opúšťa Chiken Liken so slovami: A taký je príbeh Veľkého Johna.
 

 
Avšak juhoafrická Sandile Cele podala spolu s Reklamnou regulačnou radou sťažnosť, v ktorej tvrdí, že video všeobecne zosmiešnilo boj afrických ľudí proti kolonizácii Európanov, pričom prenasledovaní ľudia trpeli predovšetkým v rukách Holanďanov. Okrem iného daná rada podotkla, že je dobre známa aj skutočnosť, že mnoho Afričanov bolo násilne prinútených počas kolonizácie Afriky vycestovať do Európy.
Spoločnosť Chiken Liken uviedla, že ju mrzí, že je reklama hodnotená negatívne. Jej cieľom totiž bolo ukázať skutočnosť, že Juhoafrická republikapotenciál dobyť svet a prepísať históriu z afrického uhla pohľadu. Nápad reťazca si získal podporu aj medzi užívateľmi Twitteru.
Jeden z užívateľov, weslezpepper, napríklad píše: Lenže my sme skutočne priviezli civilizáciu do Európy. Prečo je to vnímané urážlivo? Reklama Veľký John od Chicken Licken bola zakázaná, pretože sa vysmieva boju proti kolonializmu.
 

Ďalší z komentujúcich, The (lackadaisical) Wide Awake Frog, sa pýta: Prečo to zakazovať? Je to vtipné a trefné! Ľudia by sa vážne mali spamätať a pokračovať v živote ďalej.
 

 
Príspevok V Juhoafrickej republike natočili reklamný spot o tom, ako Afrika kolonizuje Európu zobrazený najskôr Hlavné správy.