Tokio 7. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Masanori Takei/Kyodo News via AP)
 
V dôsledku silného zemetrasenia s magnitúdou 6,7, ktoré vo štvrtok postihlo severojaponský ostrov Hokkaidó, zahynulo najmenej 16 ľudí a 26 ďalších je nezvestných. O stúpajúcej bilancii obetí informoval v piatok premiér Šinzó Abe na zasadnutí vládneho kabinetu.

Na snímke policajti v modrožltých kombinézach hľadajú nezvestné osoby v troskách domu po zemetrasení v meste Acuma

Zemetrasenie spôsobilo mohutné zosuvy pôdy a výpadky v dodávkach elektrickej energie i pitnej vody. Podľa agentúry Kjódó je stále prerušená dodávka vody do 42.000 domácností. Viac ako 300 osôb utrpelo zranenia, píše tlačová agentúra DPA.
Otrasy pôdy tiež spôsobili poškodenie hlavnej tepelnej elektrárne v meste Acuma, v dôsledku čoho zostali na Hokkaide bez dodávok elektrickej energie takmer tri milióny domácností. Výpadky postihli aj železničnú dopravu a nemocnice. Premiér Abe informoval, že takmer pre polovicu domácností sa už podarilo obnoviť dodávky elektrickej energie.
Zemetrasenie narušilo aj cestnú, železničnú a leteckú dopravu. Letiská na ostrove museli prerušiť svoju prevádzku a mnohé cesty zostali neprejazdné.
K najhorším zosuvom pôdy došlo pri Acume, nachádzajúcej sa neďaleko epicentra zemetrasenia. Po nezvestných tam pátrajú záchranári a snažia sa ich vykopať spod zosunutej pôdy.
Na západnú oblasť Japonska udrel iba pred troma dňami silný tajfún, ktorý usmrtil 11 ľudí. Živel priniesol na Hokkaidó prívalové dažde a prudký vietor. Úrady varovali pred ďalšími zosuvmi pôdy, ku ktorým môže dôjsť v zničených oblastiach, pretože silný dážď má pretrvať až do piatka.
 
Príspevok V Japonsku stúpol na 16 počet mŕtvych po zemetrasení, 26 osôb je nezvestných zobrazený najskôr Hlavné správy.