Tokio 22. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Eugene Hoshiko)

Volebné miestnosti sa v krajine otvorili o 7.00 h miestneho času
V Japonsku sa v nedeľu začali predčasné parlamentné voľby. Hlasovať v nich môže zhruba 106,4 milióna oprávnených voličov. Volebnú účasť by však podľa agentúry DPA výrazne mohol znížiť k Japonsku sa blížiaci tajfún, ktorý by mal do oblasti so sebou priniesť silný vietor a dážď.
Na snímke volička vhadzuje hlasovací lístok do urny v Tokiu

Volebné miestnosti sa v krajine otvorili o 7.00 h miestneho času (00.00 h SELČ) a zatvoria sa o 20.00 h miestneho času (13.00 h SELČ). Vo voľbách sa v súlade s výsledkami tamojších prieskumov verejnej mienky očakáva víťazstvo Liberálnodemokratickej strany (LDP) pravicovo-konzervatívneho premiéra Šinzóa Abeho.
Podľa v utorok zverejnených výsledkov prieskumu pre agentúru Kjódó by LPD spoločne so svojím menším koaličným partnerom – stranou Kómeitó – mohla v dolnej komore parlamentu získať až okolo 310 z dovedna 465 kresiel.
Novovytvorená stredoľavá liberálna Ústavná demokratickej strane (PKD), ktorá vznikla len 2. októbra, by sa podľa prieskumu mohla umiestniť na druhom mieste. Získať by mohla vyše 50 kresiel, a síce len o čosi málo viac než prieskum prisudzuje taktiež novozaloženej konzervatívnej Strany nádeje tokijskej guvernérky Juriko Koikeovej. Obe zmienené strany vznikli odštiepením z donedávna najväčšej opozičnej strany v krajine, Demokratickej strany (DPJ).
Popularita Abeho vlády výrazne klesla v prvom polroku po sérii škandálov, následne však jej preferencie znova stúpli v súvislosti s raketovými a jadrovými skúškami Severnej Kórey.
Abeho (63) to v septembri viedlo k vyhláseniu predčasných volieb. Potom však prekvapivo došlo k dramatickej zmene na politickej scéne v krajine, keď Koikeová so svoju novou stranou vyhlásila Abemu boj, hoci sa sama o kreslo v dolnej komore parlamentu neuchádza. Koikeová pritom rovnako ako Abe podporuje vojenské misie v zahraničí a zmenu povojnovej pacifistickej ústavy Japonska, pričom obe strany sú považované za pravicovo-konzervatívne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.