Osaka 14. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Japonskí vedci z Univerzity Kindai v článku zverejnenom v časopise Scientific Reports oznámili, že sa im podarilo urobiť krok ku vzkrieseniu mamutov. V roku 2010 boli v Rusku blízkosti pobrežia Laptevovho mora nájdené pozostatky mláďaťa mamuta, ktoré boli podivuhodne zachované – nachádzali sa vo večne zamrznutej pôde 28 tisíc rokov. Teraz ich skúmajú vedci z rôznych krajín

Ilustračné foto

Vo svojom článku skupina japonských vedcov pod vedením profesora Akira Iritanu informuje, že sa im podarilo z pozostatkov získať 88 štruktúr, ktoré sú podobné jadrám buniek obsahujúcich DNA. Počas experimentov ich premiestnili do vajíčok myší, ktoré boli očistené od vlastných DNA. Bunky žili a živili sa pod vedením génov mamuta, aj keď sa nemohli plnohodnotne deliť. Avšak sa vedcom podarilo zaznamenať niekoľko dôležitých a zložitých krokov k deleniu, vrátane správneho stavania chromozómov pre rozpad do dcérskych buniek.
Ako zdôrazňuje portál Naked Science, táto procedúra niekedy v skutočnosti umožní vzkriesiť mamuta. Vedci už sa dlhé roky snažia oživiť starobylé zvieratá, zatiaľ sa tento proces ešte odkladá.
Výsledky experimentu japonských vedcov ale predvádzajú, že klonovanie mamuta pomocou premiestnenie jadra v ideáli do slonieho vajíčka je v princípe uskutočniteľné.
 
Príspevok V Japonsku objavili spôsob oživenia mamutov zobrazený najskôr Hlavné správy.