Atény 15. februára 2019 (HSP/rua.gr/Foto:TASR/AP/ANSA-Orietta Scardino)
 
Vedenie Gréckej pobrežnej stráže, odvolávajúc sa na údaje OSN, pre domáce médiá uviedlo, že v januári tohto roka prišlo na grécke ostrovy 2 233 migrantov a utečencov. Dodalo, že v januári zatkli dvoch prevádzačov ilegálnych migrantov. Ako sa zistilo, boli to už po niekoľkýkrát ukrajinskí námorníci. Tiež bolo konfiškovaných sedem lodí

Ilustračné foto

Grécke médiá pripomenuli, že v januári bol prúd migrantov trochu menší: v decembri zaregistrovali 3 183 „hostí“ z afrických a arabských krajín. Ale na druhej strane, je to vyšší ukazovateľ, ako v rovnakom období pred rokom – v januári 2018 na grécke ostrovy priplávalo 1 560 migrantov. Podľa údajov gréckych úradov sa v súčasnosti na gréckych ostrovoch zdržiava 14 794 migrantov a utečencov: 6 920 na ostrove Lesbos, 3 983 na ostrove Samos, 1 636 na Chiose, 1 233 na Lerose, 961 na Kose a ďalších 61 ľudí na malých ostrovoch.
Grécke médiá prízvukujú, že zatiaľ sa nepodarilo spresniť počet ilegálnych prisťahovalcov, ktorí do Grécka prišli cez hranicu s Tureckom alebo po rieke Evros. Podľa rôznych prieskumov ich počet dosahuje od 1 800 po 3 tisíc ľudí. Grécki novinári vysvetľujú, že presný počet ilegálnych migrantov je ťažko zistiť, pretože mnohí z nich sa odmietajú zaregistrovať na polícii.
Grécke médiá uvádzajú, že celkovo sa na území Grécka v súčasnosti nachádza približne 82 tisíc utečencov a ilegálnych migrantov. Mnohí z nich, ako sa obávajú miestne médiá, tu pomaly „zapustili korene“ a nemienia odísť.
Eugen Rusnák
 
Príspevok V januári tohto roka prišlo na grécke ostrovy takmer dve a pol tisíc ilegálnych migrantov a utečencov zobrazený najskôr Hlavné správy.