Jeruzalem 25. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/The National Library of Israel-Zachary Rothbart)

V izraelskej národnej knižnici nedávno objavili pozdrav k židovskému Novému roku (Roš ha-šana), ktorý napísal indický politik a mysliteľ Mahátmá Gándhí 1. septembra 1939, teda v deň, keď nacisti zaútočili na Poľsko. Informovala o tom v stredu agentúra AP

Na snímke pozdrav k židovskému Novému roku (Roš ha-šana)

Rukou písaný list od známeho indického obhajcu nenásilia je adresovaný Avrahamovi Šohetovi, predsedovi Združenia sionistov v Bombaji. Pracovníci knižnice tento lístok napísaný pred 80 rokmi objavili len nedávno počas veľkej inventarizácie archívnych dokumentov.

Izraelská národná knižnica tento týždeň dokument zverejnila na inetrnete. Gándhí v ňom adresátovi želá, aby nový rok priniesol pokoj ťažko skúšanému židovskému národu.

Šohet bol indický Žid z komunity Bagdadi v Bombaji. Viedol tam kanceláriu sionistickej organizácie Keren ha-jesod, ktorá bola zameraná na zhromažďovanie a rozdeľovanie finančných darov pre potreby sionistického hnutia a budovanie štátu Izrael.

Šohet pôsobil aj ako redaktor novín miestnej židovskej komunity a začiatkom roku 1939 robil rozhovor s Gándhím, ktorý vtedy vyzval na odpor proti nacizmu výlučne nenásilnými prostriedkami.

Rovnako pristupoval aj k podpore židovských snáh o založenie nezávislého štátu vo Svätej zemi, keď tiež nástojil na nepoužití násilia voči Arabom.

Krátko predtým, ako bol Gándhí v roku 1948 zavraždený, označil holokaust za “najväčší zločin našich čias”, stále však trval na svojom princípe pacifizmu a stál si za tým, čo svojho času napísal, že “Židia sa sami mali núkať pod mäsiarov nôž. To by bolo pobúrilo svet i nemecký národ. Nakoniec ich tak či tak padli milióny. Keby vôbec bola možná vojna, ktorá by sa dala ospravedlniť v mene ľudskosti, vojna proti Nemecku, ktorá by zabránila šialenému prenasledovaniu celej jednej rasy, bola by dokonale ospravedlnená. Ale ja vo vojnu neverím”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj