Jeruzalem 10. apríla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Alexander Ermochenko)
 
Na internete sa objavil video záznam, ktorý svedčí o tom, že izraelský ostreľovač strieľal na oslavujúcich Palestínčanov. Izraelské obranné sily (IDF) tvrdia, že incident bude dôkladne vyšetrený.

Ilustračné foto

Vo videu, ktoré bolo pravdepodobne zaznamenané pred niekoľkými mesiacmi, je počuť muža, ktorý sa pýta: “Máš ďalší náboj v hlavni?” a “Je na neho?” Sniper krátko na to  strieľa smerom na Palestínčana, ktorý ale stál nevinne a nevytváral žiadny konflikt. Strela ho zrazila na zem. V pozadí je počuť nadšenie a mužský hlas na to hovorí: “Samozrejme, že som to natočil.” Niekto na to reaguje: “To bude legendárne video.”
Zábery vyvolali hnev na oboch stranách politického spektra v Izraeli, zatiaľ čo IDF sľúbil, že incident bude úplne vyšetrený. Yehuda Glick, zo strany Likud, povedal, že je “veľmi ťažké pozerať sa na takéto zábery,” a dodáva, že z videa vychádza “znepokojujúca a hrozivá atmosféra”, povedal politik pre noviny Haaretz.
Avšak iný politik, bývalý poslanec za stranu Likud, Oren Hazan, ktorý je vyšetrovaný kvôli sexuálnemu obťažovaniu, mal iný názor. “Všetko je o tom, že každý vie, že ak sa priblíži k tomu plotu, či je ozbrojený alebo nie, bude zasiahnutý, tak tom má byť!” vyhlásil na Twitteri. Hazan ďalej uviedol, že je hrdý na vojakov, ktorí obhajujú Izrael, a že dúfa, že zábery poslali “jasnejšiu správu na druhú stranu”.
Podľa protokolu IDF musí byť každý útok namierený proti protestom schválený najvyšším vedúcim predstaviteľom v tejto oblasti.
Avšak ostreľovač môže strieľať na každého, kto sa priblíži k hraničnému plotu s úmyslom preniknúť na izraelské územie, pričom povolená vzdialenosť je 100 metrov. Nachádza sa tu aj druhý menší plot, ktorý signalizuje spomínanú hranicu 100 metrov. Pravidlá umožňujú strieľať len do spodnej časti tela každého, kto vstúpi na územie medzi oboma plotmi.
Palestínske protesty v rámci “Veľkého marca” sa konajú na hranici od 30. marca a majú pokračovať až do 15. júna – “Nakba” – deň, ktorý Izraelčania oslavujú za Deň nezávislosti, Palestínčania považujú za deň masového exodu zo svojej krajiny v dôsledku založenia židovského štátu.

 
 
Príspevok V Izraeli vyvolalo hnev video ostreľovača, ktorý zasiahol nevinne stojaceho Palestínčana zobrazený najskôr Hlavné správy.