V Izraeli vysvetlili, prečo sa sýrskej armáde podarilo zostreliť F-16

Izrael 26. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)

Posádka izraelskej stíhačky F-16 zostrelenej sýrskou raketou sa dopustila „profesionálnej chyby“. Miesto toho, aby sa sústredila na sebaobranu, pokračovala v plnení úlohy. K týmto záverom dospela komisia, ktorá zanalyzovala aktivity vojenského letectva z 10. februára.
Na snímke stíhačka F-16. Ilustračné foto

V správe se uvádza, že posádka bola včas informovaná o ostreľovaní zo zeme. Počínanie letcov však neodpovedalo štandardným inštrukciám pre úlohy pod paľbou nepriateľa. Pritom bolo rozhodnutie o katapultovaní zo zasiahnutého lietadla uznané za správne.
Obaja členovia posádky — pilot a navigátor, sa úspešne katapultovali nad vlastným územím. Pilot bol ťažko ranený a je v nemocnici. Navigátor utrpel ľahšie zranenie a už sa vrátil do služby. Vojaci hovoria, že to bolo prvé izraelské lietadlo od roku 1982, ktoré bolo zasiahnuté paľbou zo zeme. Stíhačka sa zúčastnila náletu na leteckú základňu pri sýrskej Palmýre, z ktorej, ako tvrdia Izraelci, bolo vypustené bezpilotné lietadlo iránskej výroby, ktoré vniklo do vzdušného priestoru židovského štátu.
Po strate F-16 zaútočilo izraelské letectvo ešte na dvanásť cieľov v Sýrii, vrátane batérií PVO pri Damašku.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.