Tel Aviv 12. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)
 
Tisíce ľudí demonštrovali v sobotu večer v Tel Avive proti nedávno prijatému zákonu definujúcemu Izrael ako národný štát židovského ľudu, ktorý rozhneval arabskú menšinu v krajine a vyvolal kritiku v zahraničí. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ilustračné foto

Protestujúci, prevažne izraelskí Arabi, mávali palestínskymi vlajkami a držali transparenty s nápisom “rovnosť” v arabčine a hebrejčine.
Demonštrácia sa konala týždeň po tom, ako proti zmienenému zákonu na rovnakom námestí v centre Tel Avivu protestovali desaťtisíce ľudí na zhromaždení, ktoré organizovala nábožensko-etnická komunita drúzov pod heslom: “Rovnaké práva pre všetkých občanov.” Na znak solidarity vyšli do ulíc Tel Avivu aj tisíce Židov.
Národnostné menšiny žijúce v Izraeli majú výhrady k zákonu prijatému v júli izraelským parlamentom (Knesetom), pretože v “štáte Izrael” prisudzuje “právo na sebaurčenie výlučne židovskému národu”. Obávajú sa, že novoprijatý zákon zhorší ich postavenie v izraelskej spoločnosti a urobí z nich občanov druhej kategórie.
Kontroverzný zákon o národnom štáte schválili poslanci Knesetu 19. júla počtom hlasov 62 k 55. Zákon nekritizujú len príslušníci národnostných menšín, ale aj mnohí izraelskí Židia vrátane prezidenta Reuvena Rivlina.
 
Príspevok V Izraeli pokračovali protesty proti zákonu o národnom štáte zobrazený najskôr Hlavné správy.