Bagdad 10. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hadi Mizban)
 
Víťazom májových parlamentných volieb v Iraku je aj po manuálnom prepočítaní hlasov politický blok šiitského duchovného Muktadu as-Sadra. Informoval o tom denník v piatok Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na vyhlásenie irackej ústrednej volebnej komisie.

Stúpenci šiitského duchovného Muktadu as-Sadra držia poster s jeho podobizňou počas osláv v Bagdade

Čiastočné manuálne sčítanie hlasov nariadil iracký Najvyšší súd po tom, čo sa objavili obvinenia, že počas volieb došlo k podvodom. Ani ručné prepočítanie hlasov však na výsledkoch volieb nič nezmenilo a as-Sadrov blok zostáva s 54 poslaneckými mandátmi najväčším zoskupením politických síl v 329-člennom irackom parlamente. Na druhom mieste zostala Iránom podporovaná koalícia, pozostávajúca zo šiitských milícií, ktorá však po prepočítaní získala 48 namiesto 47 kresiel. Tretie miesto so 42 kreslami zostalo aliancii premiéra Hajdara Abádího.
V Iraku sa 12. mája konali prvé voľby od porážky džihádistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorú vláda ohlásila vlani v decembri, a zároveň štvrté od invázie pod vedením Spojených štátov v roku 2003. Voľby sprevádzala nízka účasť voličov, ktorá dosiahla necelých 45 percent.
 
Príspevok V Iraku ručné prepočítanie hlasov výsledky volieb nezmenilo; zvíťazil as-Sadr zobrazený najskôr Hlavné správy.