Bagdad 28. novembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Khalid Mohammed)

V Iraku za posledných 24 hodín zahynulo pri zásahoch bezpečnostných síl proti irackým protivládnym demonštrantom už najmenej 27 ľudí. Informuje o tom s odvolaním sa na miestne zdroje agentúra The Associated Press (AP)

Protivládni demonštranti zapaľujú barikády počas zrážok s príslušníkmi bezpečnostných síl na ulici al-Rašíd v Bagdade 28. novembra 2019

Najviac ľudí, 27, postrieľali irackí policajti v juhoirackom meste Násiríja. Polícia spustila streľbu do demonštrantov, ktorí sedeli na zemi a blokovali hlavný vjazd do mesta. Ďalší štyria demonštranti zahynuli rukou irackých policajtov v metropole Bagdad. Policajti ich zastrelili vo chvíli, keď sa snažili dostať cez most Ahrár vedúci do bagdadskej Zelenej zóny, v ktorej sídlia najdôležitejšie vládne inštitúcie. Dva ďalšie mosty, Džumhuríjá a Sinak, ktoré tiež vedú do Zelenej zóny, majú pritom vo svojich rukách už niekoľko dní demonštranti.

Celkový počet obetí po streľbe irackých bezpečnostných síl do protivládnych demonštrantov od začiatku októbra sa už vyšplhal takmer na 400.

V stredu večer irackí protivládni demonštranti vypálili iránsky konzulát v meste Nadžáf na juhu krajiny, pričom zamestnancom konzulátu sa podarilo utiecť zadnými dverami a nič sa im nestalo. Z budovy demonštranti zvesili iránsku vlajku a zavesili tam irackú. Jednou z hlavných vecí, proti ktorým irackí demonštranti protestujú, je práve veľký vplyv Iránu na irackú domácu politiku.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj