Jakarta 30. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rifki)
 
Silné zemetrasenia a vlny cunami, ktoré v piatok zasiahli indonézsky ostrov Sulawesi, si vyžiadali vyše 400 obetí na životoch. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters

Muž nesie telo dieťaťa v meste Palu na indonézskom ostrove Sulawei, ktorý zasiahli v piatok silné zemetrasenia a vlny cunami v sobotu 29. septembra 2018

Mieste úrady sa podľa Reuters obávajú ešte ďalšieho nárastu počtu obetí, keď prídu správy z odľahlých regiónov zasiahnutej časti ostrova. Okrem toho mnohé telá sú stále uväznené pod troskami budov.
Podľa agentúry DPA mnoho ľudí bolo tesne pred zemetraseniami na plážach. Okrem toho záchanári majú zatiaľ len veľmi málo informácií o počtoch obetí či zranených v okolí mesta Donggala v strednej časti ostrova Sulawesi, ktoré sa nachádza v blízkosti epicentra zemetrasenia.
Zemetrasenia a cunami zničili alebo poškodili v oblasti cesty a mosty, takže ťažké mechanizmy sa na miesto určenia nemajú ako dostať.
Do záchranných prác bola povolaná aj armáda, informoval indonézsky prezident Joko Widodo.
Miestne nemocnice – tiež poškodené otrasmi – nezvládajú nápor ľudí, ktorí boli pri zemetrasení a cunami zranení. Oficiálne údaje hovoria o 540 zranených.
Agentúra AP informovala, že miestne úrady zaznamenali v postihnutých oblastiach prvé prípady rabovania.
Meteorológovia a seizmológovia v Indonézii sú teraz v súvislosti so zemetraseniami a ich dôsledkami vystavení kritike za údajné zmätky pri vyhlasovaní a odvolávania varovania pred cunami.
Vedúca indonézskej meteorologickej, geofyzikálnej a klimatologickej agentúry Dwikorita Karnawatiová podľa DPA obhajovala postup svojich kolegov. Spresnila, že varovanie pred cunami bolo odvolané až po tom, ako vlny udreli na pobrežie ostrova Sulawesi – keď voda z pevniny ustúpila.
 
Príspevok V Indonézii sa úrady obávajú oveľa vyššieho počtu obetí ako doterajších 420 zobrazený najskôr Hlavné správy.