Jakarta 11. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Achmad Ibrahim)
 
Na otravu jedovatým, pokútne vyrobeným alkoholom zomrelo v poslednom čase v Indonézii už vyše 100 ľudí, informovala v stredu o aktuálnom vývoji situácie polícia. Zároveň sa zaviazala, že proti výrobcom a distribútorom takéhoto alkoholu obnoví tvrdé zásahy.

Policajné pásky sú pred dverami výrobne podomácky pančovaného alkoholu v Jakarte

Zástupca šéfa národnej polície Muhammad Syafruddin povedal, že úmrtia po vypití ilegálneho alkoholu sa tento mesiac sústreďovali v provincii Západná Jáva a v hlavnom meste Jakarta, ale vyskytli sa aj prípady v provincii Južný Kalimantan a v ďalších regiónoch, kde môžu úmrtia tiež ľahko prekročiť číslo 100.
Syafruddin uviedol novinárom: “Nariadil som všetkým policajným šéfom v Indonézii, aby tieto prípady zastavili, aby bol počet obetí nula, čo znamená odhaliť korene (tohto problému).”
Nie je jasné, nakoľko budú zásahy účinné. Vysoké dane a obmedzenie predaja legálneho alkoholu v Indonézii s prevažne moslimským obyvateľstvom spôsobili, že medzi chudobnými ľuďmi sa rozvinul čierny trh s alkoholom.
Tamojších obyvateľov od konzumácie alkoholu odrádzajú, ale podľa občianskeho práva nie je ilegálny. Indonézia v roku 2015 zakázala predaj alkoholu v desaťtisícoch minimartov a ďalších malých obchodoch, sumarizuje AP. Zatiaľ sa ukazuje, že pokusy obmedziť legálny alkohol majú v krajine opačný účinok a tragické následky.
 
Príspevok V Indonézii počet úmrtí po vypití načierno vyrobeného alkoholu je už vyše 100 zobrazený najskôr Hlavné správy.