Humenné 28. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

V humenskej spoločnosti Nexis Fibers (NF) je ohrozených 90 pracovných miest. Firma Chemes totiž Halu A, v ktorej má NF nainštalované svoje stroje na úpravu vlákna, v nedeľu (27.8.) popoludní odpojila od energií. Tvrdí, že tak urobila vzhľadom na neoprávnené užívanie ich vlastných priestorov a čierny odber energií.
Ilustračné foto

Spoločnosť NF to však popiera. “Udialo sa tak aj napriek tomu, že máme platné neodkladné opatrenie súdu na nerušenú dodávku energií od firmy Chemes, a taktiež aj napriek tomu, že im platíme odplatu za používanie haly vo výške 60.000 eur mesačne podľa dohody a načas,” uviedol dnes pre novinárov výkonný riaditeľ spoločnosti Nexis Fibers Ján Kučeravý.
Vedenie dostalo od firmy Chemes a priemyselného parku (PP) Chemes výzvu na vypratanie Haly A. “Nesúhlasili sme totiž so zmluvou, ktorá nám bola z ich strany, dá sa povedať, ultimatívne nadiktovaná,” priblížil s tým, že sa rozhodli zariadenia z haly vysťahovať do svojich voľných priestorov. Dodávateľskú firmu, ktorú si na to najali, však do areálu PP odmietla strážna služba vpustiť. Firma preto čaká na vyjadrenie Chemesu, ako má sťahovanie prebiehať. Stroje by mali z haly premiestniť do 8. septembra, čo je podľa Kučeravého technicky nemožné. “Ide o 20.000 štvorcových metrov a asi 250 strojov. Sú to technologické celky, ktoré majú dĺžku niekoľko desiatok metrov,” poznamenal.
Na prevádzku v spomínanej hale je priamo naviazaných 90 ľudí. Zamestnanci momentálne čerpajú dovolenky, po dohode s odborármi možno vedenie pristúpi k zníženiu mzdy na 60 %. “Tieto pracovné pozície sú momentálne v ohrození,” uviedol Kučeravý s tým, že časť technologických celkov by bolo možné dostať do priestorov, ktoré má NF k dispozícii a následne ich aj sprevádzkovať. “Ide asi o 60 % z celkového množstva. Máme na to pripravený projekt, ktorý už beží a momentálne ho budeme musieť urýchliť,” spomenul. Ostatná výroba spoločnosti podľa jeho ďalších slov ohrozená nie je.
“Aj napriek mnohým našim pokusom o uzavretie riadnej nájomnej zmluvy naša snaha stroskotáva na nejasnej vlastníckej štruktúre spoločnosti Nexis. Tá sa javí ako schránková firma s obrovskou mediálnou a politickou podporou. Našou snahou je predísť ďalším vznikajúcim škodám, a tým ochrániť našich ostatných partnerov, ktorí si na rozdiel od spoločnosti Nexis plnia svoje záväzky včas a v plnej výške,” uviedol Chemes v stanovisku pre TASR.
Spoločnosť NF momentálne plní reštrukturalizačný plán, ktorý ešte v apríli tohto roka schválili jej veritelia, potvrdil ho aj súd. Chemes s ním však ako jeden z veriteľov nesúhlasil. Považuje ho totiž za protizákonný a firme jeho schválením vznikli miliónové škody. Problémy medzi spoločnosťami sú teda dlhodobejšie. NF tvrdí, že čelí neustálej ‘šikane’ zo strany Chemesu. Okrem polície sa preto firma obrátila na vedenie mesta Humenné so žiadosťou o zabezpečenie pokojného stavu v prípade vstupu jej zamestnancov, zákazníkov a dodávateľov do PP Chemes. Mesto v tejto veci začalo konanie, termín ústneho vypočutia bol stanovený na štvrtok 31. augusta 2017.
Nexis Fibers, ktorá produkuje syntetické vlákna používané v automobilovom priemysle, zamestnáva v Humennom približne 400 zamestnancov. Napojených je na ňu zároveň okolo 1000 zamestnancov subdodávateľov.