Hongkong 14. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Mark Schiefelbein)

Hongkonská polícia zadržala v piatok päť mladistvých podozrivých z vraždy starého upratovača na ulici počas protestov, uvádza sa v policajnej správe

Ilustračné foto

Medzi zadržanými je päť chlapcov a tri dievčatá, všetci vo veku od 15 do 18 rokov. Okrem vraždy sú obvinení aj z účasti na verejných nepokojoch.

K udalosti došlo 13. novembra počas protestov, kedy polícia dostala oznámenie o tom, že starý muž bol dobitý tehlou do hlavy a stratil vedomie. Poškodeným bol 70-ročný upratovač, ktorý odišiel na obedňajšiu prestávku a rozhodol sa natočiť na telefón bitky protestujúcich a miestnych obyvateľov, v tej chvíli ho zranili zranený. Muža sa podarilo ihneď previezť do nemocnice, ale následkom zranenia čoskoro zomrel.

Hromadné protesty vyvolané prejednávaním zákona o vydávaní sa konajú v Hongkongu od začiatku júna, po rozsiahlych protestoch úrady Hongkongu súhlasili s ústupkami a začiatkom októbra bol tento návrh zákona úplne odvolaný. Protesty však neprestali, zúčastňuje sa ich menej ľudí, ale sú tvrdšie. Počas pol roka sa v Hongkongu uskutočnilo viac ako 900 demonštrácií, pochodov a protestov, počas ktorých bolo zadržaných viac ako 5,8 tisíc ľudí a 932 demonštrantov bolo obvinených z rôznych priestupkov či trestných činov.

Dňa 27. novembra americký prezident Donald Trump podpísal dva zákony týkajúce sa Hongkongu: „Ochrana ľudských práv a demokracie v Hongkongu“, a tiež o zákaze dodávok určitého policajného vybavenia do osobitnej administratívnej oblasti. Dokumenty revidujú zákon o politike USA voči Hongkongu z roku 1992 a navrhujú každoročné preskúmanie obchodných vzťahov s Hongkongom v závislosti od stupňa jeho autonómie a tiež sankcie proti tým osobám, ktoré bude Washington považovať za zodpovedné za porušovanie ľudských práv v správnom regióne.

Snemovňa reprezentantov USA navyše schválila návrh zákona o podpore Ujgurov v Číne, ktorých práva sú podľa názoru amerických orgánov porušované. Aby sa návrh zákona stal zákonom, musí byť schválený Senátom a podpísaný prezidentom Donaldom Trumpom, jeho perspektívy sú nejasné. Dokument stanovuje sankcie proti čínskym úradníkom, ktorí podľa názoru amerických orgánov porušujú ľudské práva v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj