Amsterdam 15. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Post)

Víťazom dnešných parlamentných volieb v Holandsku sa stala Ľudová strana za slobodu a demokraciu (VVD) premiéra Marka Rutteho, na druhom mieste skončila Strana za slobodu (PVV), ktorej predsedá Geert Wilders.

Na snímke Mark Rutte

Vyplýva to z exit pollu, ktorý po zatvorení volebných miestností o 21.00 h SEČ zverejnila verejnoprávna televízia NOS.

Pri tomto volebnom výsledku by Rutteho VVD získala v 150-člennom parlamente 31 kresiel, o desať menej ako v roku 2012. Po 19 mandátoch by získala trojica strán: Wildersova PVV (+4), Kresťanskodemokratická výzva (CDA, +6), ako aj ako Demokrati 66 (D66, +7).

Len deväť mandátov by získal Rutteho koaličný partner Strana práce (PvdA), ktorá v porovnaní s rokom 2012 prišla o 29 kresiel.

Dnešné voľby sa vyznačovali aj mimoriadne vysokou účasťou, keď k urnám prišlo približne 73 percent oprávnených voličov (stav o 19.45 h). Väčší záujem o voľby mali Holanďania len v roku 2006, keď v rovnakom čase hlasovalo až 75 percent voličov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.