Brusel/Amsterdam 22. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)

Výsledok volieb bude ostro sledovaný v Európe

Tri týždne pred parlamentnými voľbami v Holandsku (15.3.) prieskumy verejnej mienky naznačili, že protimoslimsky a protiimigračne zameraná Strana slobody (PVV) Geerta Wildersa stráca na popularite a dotiahla sa na ňu Ľudová strana za slobodu a demokraciu (VVD) premiéra Marka Rutteho.

Na snímke Geert Wilders

Spravodajský server DutchNews.nl s odvolaním sa na webovú stránku Peilingwijzer, ktorá viedla šesť separátnych prieskumov verejnej mienky, dnes uviedol, že ak by sa voľby konali tento týždeň, PVV by získala 24 až 28 kresiel v 150-člennom parlamente, zatiaľ čo VVD by mala 23 až 27 mandátov.

V percentuálnom vyjadrení by liberálna VVD získala od 15,2 do 16,9 percenta hlasov, zatiaľ čo za Wildersovu PVV by hlasovalo 15,8 až 17,6 percenta voličov.

Na voľbách sa 15. marca očakáva účasť takmer 13 miliónov právoplatných voličov. Ich výsledok bude ostro sledovaný v Európe, keďže výraznejší volebný úspech Wildersovej krajnej pravice by mohol podporiť podobné politické štruktúry pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku a parlamentnými voľbami v Nemecku, v krajinách, ktoré sú považované za hlavný hnací motor európskej integrácie.

Podľa stanoviska stránky Peilingwijzer môžu za prepad Wildersovej strany v posledných týždňoch aj vyhlásenia premiéra Rutteho, že PVV bude vylúčená z akýchkoľvek rokovaní o budúcej koaličnej vláde. Nulový koaličný potenciál “wildersovcov” znamená istotu opozície a teda aj nemožnosť meniť situáciu v krajine.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.