La Paz 11. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Juan Karita)
 
Bolívijský prezident Evo Morales otvoril vo štvrtok v hlavnom meste La Paz ostro kritizovaný nový vládny komplex s názvom Casa Grande del Pueblo (Veľký dom ľudu).

Na snímke bolívijský prezident Evo Morales

Morales, prvý bolívijský prezident domorodého pôvodu, sa so svojimi ministrami zúčastnil na andskom rituáli, ktorý bol súčasťou slávnostnej inaugurácie tejto 29-poschodovej pompéznej budovy.
Komplex za 34,4 miliardy dolárov má luxusný interiér a na prezidentských poschodiach aj saunu, jacuzzi či posilňovňu, informovala v piatok agentúra DPA.
Bolívijčania stavbu kritizujú pre jej vysokú cenu, ako aj pre skutočnosť, že sa ňou zničila krása koloniálnej architektúry v centre. Morales však tvrdí, že bývalé vládne sídlo Palacio Quemado, ktoré sa nachádza pred novou budovou, nedostatočne odrážalo domorodý ľud Bolívie. “Všetko bolo európske. Preto tento palác zmeníme na múzeum,” vyhlásil Morales.
V hale novej vládnej budovy, v ktorej budú sídliť aj ministerstvá komunikácie, kultúry, životného prostredia a energetiky, sa nachádzajú tri nástenné maľby od domáceho umelca menom Mamani Mamani.
Morales takisto poukázal na to, že starý palác bol v minulosti svedkom vrážd troch bolívijských prezidentov – Manuela Isidora Belza v roku 1855, Agustína Moralesa v roku 1872 a Gualberta Villarroela v roku 1946.
 
Príspevok V hlavnom meste Bolívie La Paz otvorili kontroverznú novú vládnu budovu zobrazený najskôr Hlavné správy.