Tbilisi 29. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Shakh Aivazov)
 
V stredajšom druhom kole prezidentských volieb v Gruzínsku zvíťazila nezávislá kandidátka Salome Zurabišviliová. Podľa štvrtkového oznámenia ústrednej volebnej komisie získala takmer 60 percent hlasov

Na snímke Salome Zurabišviliová

Komisia uviedla, že zrátala už 99,7 percenta hlasov. Z výsledkov vyplýva, že 66-ročná Zurabišviliová získala 59,56 percenta hlasov, zatiaľ čo jej súpera Grigola Vašadzeho podporilo 40,44 percenta voličov, uviedla komisia, ktorú citovala agentúra TASS.
V prvom kole prezidentských volieb z 28. októbra podporilo bývalú ministerku zahraničných vecí Zurabišviliovú 38,6 percenta voličov, Vašadze získal 37,7 percenta hlasov.
Zurabišviliová sa už poďakovala svojim stúpencom za podporu v druhom kole volieb. “Ďakujem vám za dôveru. Budem prezidentkou všetkých gruzínskych občanov – tých, ktorí ma podporovali, aj tých, ktorí za mňa nehlasovali,” povedala novinárom v Tbilisi. Zároveň konštatovala, že jej najdôležitejším cieľom je “jednota spoločnosti a zabezpečenie stability v krajine”.
Zurabišviliová kandidovala ako nezávislá s podporou vládnej strany Gruzínsky sen – demokratické Gruzínsko. Vašadzeho nominovala bývalá vládnuca strana Zjednotené národné hnutie (ENM).
Strana Gruzínsky sen dominuje v gruzínskej politike posledných päť rokov a snaží sa rozvíjať vzťahy s Ruskom aj Európskou úniou. Opozičná koalícia na čele s hnutím ENM presadzuje integráciu s Európskou úniou a NATO.
Minulý víkend protestovali v Tbilisi desaťtisíce ľudí proti Vašadzemu, keďže sa zaviazal omilostiť bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorého mnohí Gruzínci považujú za zodpovedného za vojnu s Ruskom.
Podľa organizátorov sa na proteste zúčastnilo viac ako 90.000 ľudí. Gruzínske úrady už skôr v tomto roku odsúdili Saakašviliho v neprítomnosti na šesť rokov väzenia za zneužitie právomocí. V súčasnosti žije v Holandsku.
Tohtoročné voľby hlavy štátu boli poslednou priamou voľbou prezidenta v tejto kaukazskej republike. Vlani totiž došlo k zmene ústavy a budúcich gruzínskych prezidentov už bude vyberať 300-členný zbor pozostávajúci z poslancov parlamentu a regionálnych politických predstaviteľov. Gruzínsko si od roku 1991 volilo prezidenta už po siedmy raz.
 
Príspevok V gruzínskych prezidentských voľbách zvíťazila Zurabišviliová zobrazený najskôr Hlavné správy.